PORSELEN GRAVÜRÜRE KİŞİSEL FELSEFESİNİ KATIYOR

Kağıt olarak porselen ve kalem olarak bıçak ile porselen kazıma, eşsiz bir sanat biçimidir. Zhong Liwei, Zhong porselen gravürünün dördüncü nesil mirasçısı olarak karşımıza çıkıyor.

(China Daily) – Zhong kızıyla birlikte, toplam uzunluğu 11 metre olan ve bir milyondan fazla kesime sahip olan “Fuchun Dağları’nda Konut” porselen gravürünü yarattı.

Eser, Zhong’un derin bilgisini ve benzersiz becerilerini sergiliyor. Mirasçıyı en çok tatmin eden şey, kızının da becerilerini tam olarak göstermesidir.

Zhong, “Fuchun Dağlarında Konut” un yanı sıra “Yüzlerce Vinç” ve “Beş Kaplan” da dahil olmak üzere birçok nefes kesici eser yarattı. Bu çalışmalar aynı zamanda Zhong’un kişisel felsefesini de ifade ediyor.

Birçok geleneksel zanaatkar için miras, uzun zamandır sorunlu bir konu olmuştur. Zhong, ailesinin porselen oyma geleneğini miras almak için birçok çalışma yaptı. Zhong’un çıraklar için bir dizi yüksek standardı vardır.

20’li yaşlarındaki Dong Hongjian, onun en değerli öğrencisidir. Kelimelerin yanı sıra, ikisi porselen kazıma yoluyla iletişim kuruyor. Dong’un görüşüne göre, çırak olmak dışsal bir şeyken, erkek gibi davranmayı öğrenmek kilit noktadır.

Yıldız bir çırağı olmasına rağmen, Zhong’un porselen kazımanın mirası konusunda hâlâ bir kriz duygusu var. O, porseleni sabırla kazırken, uygun çırakları bulmayı da sabırla bekliyor.

Çıraklığının ücretsiz olduğunu hatırlatan Zhong, öğrenciler dik ve sabırlı olduğu sürece hiç çekinmeden ayrım yapmaksızın herkese ders vereceğini söylüyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.