Prada, Şanghay’da Pop-Up Sanat ve Lüksü Kaynaştırdı

Prada Mode Shanghai, Çin’in dijital yerlileri Y ve Z Kuşağı ile ilişkilerini derinleştirmeyi hedefliyor. Burası artık bir moda evinden fazlasını sunaan ayrıcalıklı bir mekan haline geldi.

Şehrin en etkili insanlarının yeni buluşma noktası olan Prada Mode Shanghai’ya gelenler, öğle saatlerinde noodle’larını yedikten sonra aralarında, yazar, film yönetmeni veya önde gelen bir kanaat önderinin konuşacağı sohbete katılıp dinleyebiliyor.

Prada Mode Shanghai, üyelerine müzik, yemek ve sohbetlerin yanı sıra benzersiz bir sanat deneyimi de sunuyor. Film yapımcısı Jia Zhangke, 1918’de Şanghay’ın kalbinde yer alan Rong Zhai malikanesini Prada Group’un da desteğiyle, 2017’de yenileyip Prada Rong Zhai adıyla hizmete açtı.

Dünyanın önde gelen lüks markalarından Prada, 2018’de bu mekana özel üyelik kulübü olan Prada Mode’u tanıttı. Üyeler, astronomik fiyat yerine, özel fiyat ödeyerek lüks deneyimi farklı etkinliklerle deneyimleyebiliyor. Günümüzde Şanhay’da kültür, sanat ve modanın kalbinin attığı en önemli mekanlardan biri olan Prada Mode Shanghai üyeleri, hem noodle’larını (erişte) yiyip hem de pop-up sanatçıların açtığı sergileri gezip, sohbet toplantılarında yapılan konuşmaları dinleyebiliyor.

Üye olup etkinliklere ‘altın bilet’ satın alma şansı olmayanlar ise Prada’nın WeChat Mini Programı üzerinden etkinliğin canlı akışını izleyebiliyor. Prada yönetimi, canlı yayınların 20 bin kişi tarafından izlendiğini söylüyor. Bu canlı yayınların da lüksü Çinlilerin evine sokup lükse olan ilginin katlanmasına yol açacağı belirtiliyor.

Prada yönetiminin bu girişimleri Y ve Z kuşağı ile olan bağlarını derinleştirme hedefiyle başlattığı ileri sürülüyor.  Şanghay’daki Hudson Rouge  Kıdemli Planlama Müdürü Chris Yeung, “Sanat sergileri ve etkinlikler bir tür sosyal para birimi haline geldi. Genç tüketiciler lüks markaları ürün ve hizmetin ötesinde görüyor. Gençlere göre bunlar daha iyi bir benlik, daha olumlu ve  anlamlı bir yaşam tarzı sunuyor” diyor. (Kaynak: Jing Travel)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.