Prontotour, Festival Turlarına ağırlık verecek

Deneyimli rehberlerin 20 yıl önce kurduğu Prontotour, geçen hafta Antalya Concorde Otel’de 20’nci yılını kutladı. Kendileriyle çalışan seyahat acenteri ve basın mensuplarının olduğu toplantıda konuşan Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran’ın söyledikleri seyahat acenteliğinde yeni bir evreye girdiğimize işaret ediyor.

1Ali_OnaranOnaran, bu yıl Türk tatilcilere yönelik Avrupa ve Afrika Kıtasının tek tur paketinde birleştireceği, Afrika’daki ilginç kabilelerle buluşmayı içeren özel turlar düzenleyeceklerini söyledi.  Ayrıca, dünyanın en renkli festivallerin arasında sayılan Venedik Karnavalı, Domates Festivali, San Fermin Festivali ve Amsterdam Sokak Alışveriş Festivali gibi son derece farklı turlar düzenleyeceklerini belirtti.

Şimdi gelin bu girişimlerin nasıl okunması gerektiğine bir bakalım. Öncelikle, bu girişimler yıllardın seyahat acentelerine yöneltilen “bilet satmaktan başka bir şey yapmıyorlar” eleştirisinin gerilerde kalacağına işaret etmesi açısından son derece önemli. Bize göre de seyahat acentelerinin artık kalıplaşmış turları satmanın ötesine geçerek, kendilerini farklılaştırmaları gerekiyor.

Tatilcilerin eğilimlerini doğru okuyup, bu eğilimlere uygun paket tur oluşturan seyahat acenteleri gelecekte de ayakta kalmaya devam edecek. Prontotour yönetimi, son yıllarda Türk tatilciler arasında yaygınlaşan gemi turlarına önem verip bu alana ilişkin ürün ve hizmetlerini çeşitlendirdi. Bu girişimin sonunda da 2012’de gemi satışlarını bir önceki yıldan kişi bazında yüzde  115, ciro bazında ise yüzde 175 arttırmayı başardı.

Ali Onaran, interneti “rakip” olarak görmediklerini tam tersine bu alana yönelik yatırımlarını sürekli arttırdıklarını söylüyor. Bu da son derece önemli bir yaklaşım. Çünkü, bize göre de seyahat acentelerinin interneti “rakip” olarak görmeleri  çok saçma. Burada yapılması gereken Don Kişot’un yeldeğirmenleriyle savaşına benzer bir savaşımı internetle yapmak değil, tam tersine internetin sunduğu imkanlardan da yararlanarak yeri duruma göre konumlanmak olmalı.

Prontotour’un internet konusunu doğu okuyup bu konuyu doğru çözdügünü söyleyebiliriz. Nitekim Onaran’ın verdiği bazı rakamlar bunu teyit ediyor. Şirket yönetimi internet yatırımlarına 1999 yılında başladı. Bunu hızlandırıp artır saate 450 dolara denk gelecek şekilde arttırmışlar. Bu da interneti “rakip” olarak görmeyi bir kenara bırakıp, bu alanın sunduğu nimetlerden yararlanıp bunu müşteriye yansıtmanın yollarını aradıklarını gösteriyor.  Bu bakış açısının tüm seyahat acentelerine bir “virüs” gibi bulaşmasını dileyip Prontotour Ailesini kutluyoruz…Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.