Qingdao’daki Dondurulmuş İthal Ürünlerde Covid-19 Tespit Edildi

Çin’in Qingdao kentinde kısa süre önce ortaya çıkan Covid-19 vakaları üzerinde yapılan araştırmalara göre, virüsün dondurulmuş ithal gıda ürünlerinden bulaştığı tespit edildi.

Çin Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (CDC) dün resmi sitesinde yayımladığı bildiride, Qingdao’da Covid-19 vakaları görülmesi üzerine yapılan araştırmalar neticesinde, dondurulmuş ithal gıda paketlerinde koronavirüs tespit edildiği ifade edildi.

Covid-19’un soğuk nakliyat zinciri ile başka ülkelere taşınabileceği ve dondurulmuş gıda paketleri üzerinde uzun süre hayatta kalabildiğinin anlaşıldığı belirtilen bildiride, etkili koruyucu tedbirlerin alınmadığı ortamlarda üretilen dondurulmuş ürünlerin virüs yayma riskinin bulunduğu kaydedildi.

Çin piyasasında satılan dondurulmuş ürünler üzerinde Covid-19 taramalarının başlatıldığını duyuran CDC, vatandaşlara satın alınan ürünleri dezenfekte etmeleri ve hijyen kurallarına dikkat etmeleri koşuluyla ithal gıda ürünlerini satın almaya devam edebileceklerini açıkladı. (Kaynak: Cri Türk)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.