Qomolangma Dağı’ndaki 5G İstasyonu Faaliyette

Qomolangma Dağı’nın deniz seviyesinden 6 bin 500 metre yükseklikteki kampında China Mobile ve Huawei’nin ortaklaşa inşa ettiği 5G baz istasyonu, dünyanın en yüksek irtifada çalışan baz istasyonu olarak kayıtlara geçerek hizmet vermeye başladı.

Huawei’nin Lhasa biriminin yöneticisi Wang Bo, “China Mobile ve Huawei, 5G baz istasyonunu Qomolangma Dağı’nda 6 bin 500 metre yükseklikte olağanüstü zor koşullarda ve çok kısa bir süre içinde inşa etti. Bu da Çin’in 5G sanayi zincirinin ulaştığı olgunluk düzeyini gösteriyor” diyor.

Qomolangma Dağı’nın kuzey yamacına ilk başarılı tırmanışın 60. yıldönümüne, Çin’in dağın yüksekliğini ilk kez hassas bir şekilde ölçüşünün 45. yıldönümüne denk gelen bu misyonun hem Çin hem dünya için özel bir önemi var.

Wang’ın verdiği bilgiye göre, “Ana kamp ve bağlantı kampında daha önce inşa edilen baz istasyonlarıyla birlikte, 5G sinyalleri, teorik olarak, tüm kuzey yamacı güzergahını ve Qomolangma Dağı’nın zirvesini kapsıyor”. China Mobile’in 5G ağı, 2020 ölçüm misyonunda görev yapan arazi mühendislerine ve onların yardımcı ekibine hayati telekom hizmetleri sağlıyor.

Yasak bölgeye doğru

Sekiz gün içinde deniz seviyesinden 5 bin 300 metre yükseklikte bir 5G baz istasyonunun yapımı tamamlanmıştı ve bölgede mühendislerin beklentilerinin çok ötesinde bir Internet hızına ulaşıldı: indirme hızı 1.66 Gbps’yi, yükleme hızı 215 Mbps’yi aştı.

Bölgedeki yüksek irtifanın beraberinde getirdiği sert koşulların ve düşük sıcaklıkların farkında olan China Mobile, bu dev projede çözüm ve ekipman tedarikçisi olarak Huawei’yi seçti ve Wang Bo da teknik danışmanlık görevine getirildi.

Özel eğitim almamış insanların 5 bin 800 metrenin üzerindeki irtifalarda çalışması yasak olduğundan Wang 5 bin 300 metre yükseklikteki baz istasyonunun inşası tamamlandıktan sonra daha yükseğe çıkmamış. Onun yerine meslektaşı Li Kui, dağın daha yukarısında kurulan bir sonraki kampta ekibe liderlik yapmış.

Li ve diğer ekip üyeleri, bu göreve başlamadan önce, aşırı zorlu doğal koşullarda özbakım ve çevre koruma alanlarında eğitimden geçmiş. Ama bütün hazırlıklara rağmen, araziye çıktıktan  sonra çevreye uyumlanmak hiç kolay olmamış. Elektrik jeneratörlerini bağlantı kampına taşıdıkları ilk tırmanışta bir yak yorgunluktan ölmüş ve hayvan yere düştüğünde taşıdığı jeneratör ağır hasar görmüş. Yüksek irtifada yaşayan hayvanları bile bu kadar zorlayan çevre, daha düşük irtifalardan gelen insanları epey hırpalamış.

Çevreye duyarlı

5G sinyallerinin dünyanın en yüksek dağının zirvesine ulaştırılması, hiç şüphesiz Çin’in 5G teknolojisi uygulamaları açısından önemli bir atılım ve 2020 arazi ölçüm projesine de güçlü bir destek sağlayacak bir adım. Qomolangma Dağı, ilk kez bir karasal iletişim sisteminin kapsama alanı içinde.

China Mobile, ana kamptan dağın zirvesine kadar uzanan 28 kilometrelik bölgede istikrarlı bir sinyal dağılımı elde etmek için ana kamp, bağlantı kampı ve ileri kampta inşa edilen baz istasyonlarıyla desteklenen ölçeklendirilmiş bir ağ tasarladı ve 6 bin 500 metre yükseklikteki ileri kampta en yüksek irtifalı baz istasyonunu kurmayı tercih etti.

Gayet hassas bir ekosisteme sahip bu bölgede yapılan inşaat sırasında çevrenin korunması birinci öncelikti. Normalde telekom baz istasyonlarının direkleri yere çimentoyla sabitleniyor. Ama Qomolangma Dağı bölgesinde çimento kullanımı yasak. Mühendisler, bu yüzden, baz istasyonu direklerini dağdan topladıkları kayalarla sabitledi.

Doğal çevre üzerindeki etkiyi en aza indirmek için mühendisler zırhlı optik kablo kullandı ve kablonun döşenmesi sırasında Qomolangma Dağı’nın çekirdek bölgesinde hiç bir kazı yapılmadı, çevreye en ufak bir müdahalede bulunulmadı. Ayrıca mühendisler dağ bölgesinde kaldıkları süre boyunca ürettikleri atıkları özenle topladı ve kurallara uygun bir şekilde imha etti.

China Mobile’ın proje yöneticilerinden Shidar Puncog, Qomolangma Dağı’nda yapılan işi China Today’e şöyle değerlendirdi: “China Mobile ve Huawei’nin ortaklaşa geliştirdiği SPN bazlı çözümler, dünyanın en yüksek zirvesindeki aşırı şartlarda bile doğal çevre karşısında iyi bir sınav verdi. Görevimizi başarıyla tamamladık. Dağda kurulan 5G ağı, insani sınırlar açısından ciddi bir meydan okumaydı ve aynı zamanda bölgede turizm, bilimsel araştırma ve kurtarma çalışmaları gibi farklı faaliyetlerin gelişmesi için sağlam bir temel oluşturdu.”

(Kaynak: Ma Li’nin China Today Türkiye’deki haberinden özetlendi)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.