Reçeteye Tatil Yazılsın!

Araştırmalar, COVID-19 pandemisine rağmen vatandaşın yüzde 62’sinin tatil yapmak istediği yüzde 38’nin de ertelediğini ortaya koyuyor.

Turizm sektörünün büyük seyahat acentalarından Jolly’nin yaptırdığı araştırmaya göre, misafirlerin yüzde 62’si bu yaz için mutlaka bir tatil planı yapıyor. Araştırmanın sonuçlarını video konferans toplantısıyla turizm editörlerine Jolly Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, Jolly Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mert Vardar ve Pazarlama Direktörü Yasemin Develioğlu açıkladı.

Buna göre, 10 bin kişi ile yapılan ankete katılanların 38’i pandemi nedeniyle tatil planlarını ertelediğini bildirdiler. İnsanların bir araya gelmeye ihtiyacı olduğunu, tatilin lüks değil zorunluluk olduğunu anlatan Mete Vardar, “Reçeteye tatil yazın” dedi.

Bu arada iadelerin acentalar üzerinde önemli bir yük olduğu belirtiliyor. Çünkü havayolu şirketlerine istisna tanınınca acentalar arada kaldı. Bu konuda ilerleme sağlandığını anımsatan Vardar, “Çok yakında tüm misafirlerimizin gönlünü almış olacağız. Otellerden ve havayolu şirketlerinden henüz iadelerimizi alamamış olsak da müşterilerimizin memnuniyeti bizim için çok önemli, onları ailemizin bir parçası gibi görüyoruz” dedi.

İç turizm 10 Haziran’da
Vardar, 10 Haziran itibarıyla iç turizmde konaklamaların başlayacağını 28 Haziran itibarıyla hareketlenmenin artmasını beklediklerini, yurt dışı paket turların ise eylül itibarıyla başlamasını öngördüklerini bildirdi.
Çalıştıkları otellerin yüzde 90’ının bu sezon hizmet vereceğini anlatan Vardar, tatile çıkmak isteyenleri uyararak, “Erken rezervasyon fiyatları sürüyor. Oteller dolduğunda, ağustosta fiyatlar iki katına çıkacak. Geçen haftaya göre bu hafta yüzde 100 rezervasyon artışı var. Sektördeki iki büyük şirketiz. Biri zaten Bakan’ın şirketi. Avrupa’daki büyüklere kredi desteği sağlandı ama bize bir sıkıntınız var mı diye soran olmadı. Bir şey demiyorum ama kırgınım” diye konuştu.

Çalıştıkları otelleri, sağlanan finansman desteklerini kullanmaları konusunda teşvik ettiklerini ancak yüzde 30 geri dönüş aldıklarını belirten Vardar, başvuruların sonuçlarının ise henüz gelmediğini, önümüzdeki ay bu konuda olumlu gelişmeler beklediklerini aktardı.

Anketten çıkan sonuçlar
Farklı tatil türü eğilimlerinde geçen seneye göre artışlar olmakla birlikte hala misafirlerin yönelimi yüzde 60 ile yurtiçi otel konaklaması şeklinde seyrediyor. Yüzde 20’si yurtiçi kültür turlarına gitmeyi planladığını belirtirken, yurtdışı turuna çıkmayı planlayanların oranı beklendiği gibi yüzde 7 ile bu yıl normalin altında seyrediyor. Villa kiralama, karavan gibi alternatif yöntemlere talebin artmaya başladığını gözlemlemekle beraber bu yöntemleri tercih eden tüketicilerimizin toplamı hala ancak yüzde 6’larda.

Ulaşım konusunda ise misafirlerimizin yüzde 45’i seyahate kendi araçlarıyla gitmeyi tercih edeceklerini belirtirken, uçak seyahati gerçekleştiririm diyenlerin oranı yüzde 34. Yurtiçi otel konaklaması tercih eden misafirlerin yüzde 38’i tatil köyü yüzde 22’si ise yine geniş alanlarından faydalanabileceklerini, Resort otelleri tercih edeceklerini belirtirken, bu yıl misafirlerin yüzde 22’si daha küçük ve sakin butik otellere gideceklerini belirtti.

Tatil için zamanlama olarak ise misafirlerin yüzde 19’u seyahat yasaklarının kalkmasıyla birlikte Haziran’da tatile çıkmayı planladıklarını belirtirken, yüzde 31’i Temmuz, yüzde 35’i ise Ağustos ayını tercih edeceğini dile getirdi. Misafirlerin yüzde 15’i de tatillerini Eylül ve sonrasına planladıklarını söyledi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.