Renminbi (RMB) Değer Kazanıyor

Geçen hafta art arda üç işlem günü sırasında Hong Kong borsasında net hisse alımı her gün 20 milyar Hong Kong dolarını (2,58 milyar ABD doları) aştı.

(China Daily)— Geçen hafta çarşamba günü itibarıyla bu yıl şimdiye kadar 13 işlem günü boyunca net hisse alımı 205,58 milyar Hong Kong dolarına ulaştı. Bu sermayenin çoğunun ana kara Çin’den geldiği tahmin ediliyor.

Sermayenin güneye akışı aşırı likiditenin bir sonucudur. ABD merkez bankası Fed’in, sınırsız gevşetme politikaları, dünya çapında temel varlıkların fiyatlarını destekledi. Çin’in bile ekonomiyi kurtarmak adına bazı teşvik önlemleri uygulaması, bazı kentlerde gayrimenkul fiyatlarını ve bazı şirketlerin hisse fiyatlarını artırmasını, bazı balonları yaratıyor.

RMB değer kazanıyor, ABD Doları düşüyor

Hisse senedi fiyatlarının, A-hisse piyasası ile karşılaştırıldığında genel olarak mantıklı bir aralıkta kaldığı Hong Kong borsasına sermaye akışı, yatırımcıların, ana karada çekirdek varlık fiyatıyla şişirilmesiyle ilgili potansiyel risklerin tam olarak farkında olduğunu gösteriyor.

Hong Kong borsasına göre, fonlar başlıca, Tencent, China Mobile, Semiconductor Manufacturing International Corporation ve China National Offshore Oil Corporation gibi borsaya kote şirketlere gidiyor.

Piyasanın canlılığı Hong Kong’u geliştiriyor

Yatırımcılar bunu Hong Kong piyasası onlara yüksek getiri sağlayacağını düşündükleri için değil, yeni ABD yönetiminin büyümeyi teşvik için muhtemelen büyük kurtarma paketleri açıklamasının Hong Kong borsasında hisse fiyatlarını desteklemesiyle, ana karada aşırı ısınan piyasanın tetikleyeceği riskleri ve belirsizlikleri sınırlayabileceklerini inandıkları için yapıyorlar.

Ayrıca, renminbi değer kazanırken ABD dolar endeksi düşmeyi sürdürecek ve Hong Kong doları, ABD dolarındaki değişiklerle daha yakından ilişkili olacak. Bu öngörülerin tamamı yeterli likiditeyle desteklenmekte ve sermaye akışına belirli olaylar ve piyasanın atmosferi yoluyla yön vermektedir.

Bu yüzden, Hong Kong piyasasına sermaye akışı, orada fiyat belirleme gücünde rekabet etmek için değildir, normal spekülatif sermaye akışıdır. Piyasanın canlılığı, Hong Kong piyasasının gelişimini ve yeniliğini ilerletmesine olanak sağlamaktadır.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.