Rusya’da çok dikkatli olma zamanı

Türk turizmciler, yüzlerini Rusya’ya dönüp, tüm umutlarını bu pazara bağladı. Ancak, bu pazardan gelen son haberler, Türkiye’nin ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya kaldığını ortaya koyuyor. Türkiye’ye rakip ülkelerden ikisinin Rusya’daki Türkiye hakimiyetini zayıflatmaya yönelik kampanyalar hazırladıkları belirtiliyor

Bu yıl Avrupa pazarından umduğunu bulamayan Türk turizmciler, yüzlerini Kuzey komşumuza döndü. Umutların bağlandığı Rusya’dan gelen haberler ise pazarda kıran kırana bir rekabet olacağının işaretlerini veriyor. Kültür ve Turizm Bakanı Attila Koç, son gelişmeleri bugün Rusya’da yapacağı toplantıda değerlendirecek. Biz de pazardaki söylentileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Söylentileri Moskova’dan yayın yapan Rusya.net’in haberinden derledik. Rusya.net’i hazırlayanlar, haber merkezlerine ulaşan istihbaratların ciddi sorun yaratacağını belirtip, bunun olası etkilere konusunda Türk turizmcileri önceden uyarıyor.

Rusya.net’e göre, Rusya’da bazı TV kanalları ile gazeteler gizli bir şekilde Türk Turizmi aleyhinde program hazırlığı içerisinde. Gizli yürütüldüğü belirtilen çalışmalara yönelik ilk bulgular şöyle sıralanıyor:

* Yaz döneminde Türkiye’nin rakibi olan iki Avrupa ülkesi, Rusya’da sektörde lider bazı basın kuruluşlarına program siparişi verdi.

* Bazı TV kanalları ve Gazete temsilcileri Türkiye’de yaygın olarak kullanılan “All Inclusive” furyasını çökertip, 2007 yaz döneminde sektöre zarar verecek yazı dizileri ile  çekimlere hazırlanıyor.

* Sektöre zarar vermeyi hedefleyen kampanyada, Antalya’da turistik tesislerde Rus turistlere sunulan yiyecek ve içeceklerin sahte, sağlıksız, hastalık yapan karışım ve katkı maddeleriyle dolu olduğunun vurgulanacağı belirtiliyor. Misafirlere neler yedirildiğinin gizli çekim ve görüşmelerle belgeleneceği ileri sürülüyor.

* Otellere bu sahte ürünleri satan firmalar ile gizli sohbet çekimleri yapılarak,sözlü ve yazılı bilgiler alınacağı, fiyat ve ürün listelerinin toplanacağı kaydediliyor.

* Otellerde sezonluk çalışan ve Rusça konuşan yabancı personeller ile konu hakkında söyleşi ve çekim yapılacak.

* Et, süt, peynir, meyva suyu, su, kahve ve meşrubatlar başta olmak üzere bir dizi ürün hakkında otellerden numune toplanıp, Moskova’daki labaratuvarlarda gizli tahlil yaptırılacağı ve çıkması muhtemel ürkütücü sonuçların da Rus halkına duyurulacağı belirtiliyor.

Rusya ve BDT pazarından firmalar arasındaki kıyasıya rekabet sürerken pazarın iki büyük firması pazarın yüzde 40’ını ellerinde bulunduruyor. Ekin Grup Araştırma Birimi’nin Antalya’ya turist getiren tur operatörleri üzerinden yaptığı araştırmaya göre, Rusya ve BDT pazarından Antalya ve Türkiye’ye turist getiren tur operatörleri arasındaki rekabette Odeon ve Tez Tour öne çıkmaya devam ediyor.

Uzmanlar, yukarıda sıralanan söylentilerin doğru olma ihtimalı karşısında pazarı kontrol eden Türk kökenli firmalar arasındaki “öldürücü” rekabetin birlikte hareket etmeye dönüşmesi gerektiğini söylüyor. Bunun yapılmaması halinde pazarda hakmiyetin rakip ülkelerin eline geçeceğini belirten uzmanlar, “Bu pazarın elimizden gitmesine yol açacak her hangi bir girişime seyirci kalma lüksümüz yok” diyor.

Rusya ve BDT pazarındaki kapışma 2006 yılında daha da yoğun yaşanırken, turist sayısında en büyük 3 grubun pazardan aldıkları pay, pazardan çekilenler ve zayıflayanların da etkisiyle büyük sıçrama kaydetti. 2005’te pazarın yüzde 35’ini kontrol eden 3 büyük grup, 2006 tamamlandığında bu oranı yüzde 50 seviyelerine çıkardı.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.

Bir cevap yazın