Şanghay Disneyland kontrollü olarak açıldı

Covid-19 pandemisi nedeniyle bir süredir kapalı olan Şanghay Disneyland parkı 11 Mayıs’ta kontrollü olarak yeniden açıldı. Karantinada kalıp sıkılan turistler, Şanghay Disneyland’a akın etti.

Dünyadaki diğer Disneyland şubeleri arasında yeni korona virüsü (Covid-19) salgınından sonra hizmete açılan ilk yer Şanghay Disneyland oldu. CRI’nin haberine göre, Şanghay Disneyland Covid-19 salgınının patlak vermesiyle ocak ayı sonlarında kapanmış, eğlence parkının Disneytown, Wishing Star Park ve Şanghay Disneyland Hotel bölümleri mart ayının başlarında tekrar açılmıştı.

Güvenle ve canlılıkla yeniden

Eğlence parkındaki vücut sıcaklığı ve sağlık kodu kontrolü gibi sıkı önlemler devam etse de turistlerin heyecanından bir şey kaybettirmemiş gibi görünüyor. 3 aydan fazla bir süredir evlerinde karantinada kalan turistler, Şanghay Disneyland’ın açılışıyla parka akın etti.

Pazartesi gününün erken saatlerinde parkın önündeki kuyrukta 6 yaşındaki kızıyla bekleyen Chen Maoyang, “Şanghay Disneyland’a geldiğimiz için çok mutluyuz ve tabii parkın taleplerine uyup kişisel korumaya dikkat edeceğiz.” diye konuştu.

Disneyland parkları arasında en yenisi olan Şanghay Disneyland, yeniden açılır açılmaz popülaritesini bir kez daha ortaya koydu. 11 Mayıs için biletler bir gün içinde tükendi.

Şanghay Disney Parkı’nın Başkanı ve Genel Müdürü Joe Schott, “İşimize olağanüstü bir güven duyuyoruz. Şu bir gerçek ki konuklarımız ürünlerimize gönülden bağlı, ürünlerimize bu kadar düşkün olan ve ürünlerimiz hakkında sürekli konuşan bir hayran kitlemiz olduğu için çok şanslıyız.” dedi.

Schott, parkın sosyal medya hesaplarına yansıyan “Mutluluğum geri geldi”, “Şanghay Disneyland’a gitmek için sabırsızlanıyorum” şeklindeki kullanıcı mesajlarından güç aldıklarını belirterek, yeniden açılış kararında bu geri bildirimlerin büyük etkisi olduğunu söyledi.

Çalışanları eğittiler

Schott, karantinada geçen 3 ayı çalışanlarını eğitmek, hem psikolojik hem de profesyonel manada onları yeniden açılışa hazırlamak için çalıştıklarını ifade etti.

Eğlence parkı, ziyaretçilerin sağlığı ve güvenliğini korumak için kontrollü faaliyet planı belirledi. Plan; kapasite kontrolü, gelişmiş rezervasyon imkanları ve ateş ölçümü gibi önlemleri kapsıyor. Bazı kapalı alan aktiviteleri gelişmiş rezervasyon süresi boyunca kapalı olacak.

Schott, salgın nedeniyle kapalı kalan insanların neşelerini geri kazanmaya ihtiyaç duyduğunu, Disney’in de gücünü buradan aldığını dile getirdi.

Turizm piyasası canlanıyor

Şanghay Finans ve Ekonomi Üniversitesi’nden He Jianmin’e göre, Şanghay Disneyland’ın açılması Şanghay’da, Yangtze Nehri Havzası’nda ve hatta salgını büyük ölçüde kontrol altına alan Çin’in genelinde turizm faaliyetlerinin normale dönmeye başladığını simgeliyor.

Trip.com Grubu’nun 6 Mayıs’taki canlı yayınında Şanghay Disneyland’ın yeniden açılacağı ilan edildikten sonra parkın yakınlarındaki bir kamp alanında 3 binden fazla kamp paketi satıldı, bölgedeki otellerde rezervasyonlar yüzde 162 arttı.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.