Şanghay, uluslararası fuarlardan 140 milyar yuan kazanıyor

Uluslararası Kongre ve Sergiler Şehri olma yolunda önemli ilerleme kaydeden Şanghay, bu alanda 2018 yılında ev sahipliği yaptığı büyük etkinliklerden dolayı Çin’de ilk sıraya yükseldi.

Fuar, kongre ve sergileme alanlarıyla dünya şehirleriyle bol ölçüşmeye başlayan Şanghay’da MICE sektörüne ilişkin Beyaz Kitap 2018 yılında yayınlandı.

Beyaz Kitap incelendiğinde, Şanghay’ın 2018 yılında bin 32 etkinliğe ev sahipliği yaptığı görülüyor. Kentin toplam sergi alanı ise 18,8 milyon metrekareye ulaştı.

Fuar endüstrisi kısa sürede 140 milyar yuan’ın  üzerinde gelir ve büyük trafik getirdi. 2018’de Şanghay’a gelen 8,94 milyon ziyaretçinin yüzde 50’den fazlasının fuar gibi iş amaçlı olduğu tahmin ediliyor.

Bu arada ICCA’nın (Uluslararası Kongre ve Toplantılar Birliği) 2019 Raporu’na göre, Çin, dünyada en fazla uluslararası etkinliğe ev sahipliği yapan ülkeler sıralamasında 7’nci oldu. Çin geçen yıl toplan katılımcı sayısı 170 bin 66 kişiyi bulan 539 uluslararası etkinliğe ev sahipliği yaptı.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.