Şanghay’daki müze ve galeriler yeniden ziyarete açılıyor

Koronavirüsün ilk görüldüğü Çin’in bazı kesimlerinde salgının hafiflemesi üzerine, Şanghay kentindeki müze ve çeşitli sanat galerileri kapılarını yeniden açarak ziyaretçi kabul etmeye başladı.

China.org.cn’nin haberine göre, yeniden ziyarete açılan yoğunluğu önleyip riskleri azaltmak adına ziyaretçi sayıları sınırlı tutuluyor.

Örneğin bronz, seramik, kaligrafi ve tablolar da dahil olmak üzere yedi sergi salonunu halka açana Şanghay Müzesi, günlük ziyaretçi sayısını 2 bin kişiyle sınırladı. Müzeyi ilk gün bin kişi ziyaret etti.

Ziyaretçiler müzeye girmeden önce online rezervasyon yapıp,  maske taktıktan sonra  vücut ısılarını da kontol ettiriyor.

Müzeyi gezenlerden Sylvia Chen adlı ziyaretçi, “Evde uzun süre kaldıktan sonra yaptığım bu tür sanat etkinlikleri çok iyi geldi. Öte yandan şehrin her zamanki renk ve canlılığını geri aldığını görmek çok güzel” dedi.

Cuma günü Çin Sanat Sarayı ve Şanghay Çağdaş Sanat Müzesi de dahil olmak üzere Şanghay’daki beş sanat galerisi de yeniden halka açıldı.

Şanghay’daki kültürel merkezler düzenli olarak halka açılmaya başlandı. Bu ayın başlarında, şehrin kitapçılarının çoğu faaliyete geçti. Ancak, kalabalıkların toplandığı tiyatro ve sinemalar hala kapalı tutuluyor.

Şanghay’da yetkililer, halkın sağlığını güvence altına almak için, tiyatrolar yeniden açıldığında seyirci sayısının yüzde 50’nin altında tutulmasını istiyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.