Sergey Ryabkov: Çin G7’ye dâhil edilmeli

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergey Ryabkov, “Çin olmadan modern dünya meselelerini tartışmak imkânsız” diyerek G7 zirvesine Çin’in de katılması gerektiğini belirtti.

Rusya’nın resmi haber ajansı TASS’a konuşan Ryabkov, Çin’in genişletilmiş bir G7 zirvesinde yer almamasının uluslararası meseleleri tartışmayı imkânsız hale getireceğini belirterek Çin’in G7 zirvesine davet edilmesi gerektiğini söyledi.

Ryabkov, “Sözde ‘genişletilmiş G7’ fikri kusurlu, çünkü zirveyi düzenleyenlerin Çin faktörüne ilişkin planları net değil. Çin olmadan modern dünya meselelerini tartışmak imkânsız.” dedi.

Trump, mayısta yaptığı açıklamada, G7 zirvesinin eylüle kadar ertelendiğini duyurmuş ve davetliler listesine Avustralya, Rusya, Güney Kore ve Hindistan’ın eklendiğini belirtmişti.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.