Shenzhen’de kedi ve köpek yemek yasaklandı

Araştırmaların Koronavirüs salgınının yaban hayatı eti ile ilişkili olmadığını ortaya koymasına rağmen, Çin’in Shenzhen (Şenzen) kenti bir ilke imza atarak, köpek ve kedi eti satışı ile tüketimini yasakladı.

Kedi-köpek gibi evcil hayvan eti yeme alışkanlığının ve Hong Kong ve Tayvan’da yaygın olduğunu belirten Şenzen yerel yönetimi “Evcil hayvanlar, diğer hayvanlara nazaran insanlara çok yakın canlılardır. İnsanoğlunun uygarlaşma talebi doğrultusunda, 1 Mayıs’ta yürürlüğe girecek yasayla birlikte evcil hayvan eti tüketimi kesin olarak yasaklanmıştır” diye ekliyor.

Humane Society International (HSI) uzmanları, her yıl Asya genelinde otuz milyon köpeğin öldürüldüğünü söylüyor.

Çin’de her yıl yaklaşık 10 milyon köpek ve 4 milyon kedinin acımasızca öldürüldüğünü hatırlatan HSI uzmanı Dr. Peter Li, “Şenzen’in aldığı yasak kararı, bu acımasız ticareti sona erdirme çabalarında bir dönüm noktası olabilir” diyor.

Hatırlanacağı üzere, koronavirüsün ilk görüldüğü Wuhan’da da yaban hayvan eti satılan pazarı kapatılıp, yaban hayvan ticaretini de yasaklandı.



Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.