Şimdi Budva’da tatil zamanı

Tatil rahatlatıcı, keşif ve keşfetmeyi içeren bir eylem olarak tanımlanıyor.  Bu eylemin tadını alanlar sürekli yeni yerler keşfetmek istiyor. Gezginlerin bu taleplerini bilen turizmciler ise onlara sürekli yeni yerler bulmak zorunda kalıyor.

Turizmcilerin gezginlere önerdiği ve gidip gelenlerin anlata anlata bitiremediği, son dönemin modası bir yerden söz etmek istiyoruz; Karadağ’ın sahil beldesi Budva’dan… İşte ayrıntılar…

Karadağ turizminin merkezi olan Budvanska Rivijera kıyı şeridinin merkezi konumundaki Budva, kumsalları, iyi korunmuş Akdeniz mimarisi ve özellikle canlı gece hayatıyla öne çıkıyor. Bu özellikler, Budva’nın yılda 600 bini aşan ziyaretçi çekmesine yol açıyor. Konuştuğumuz turizmcilerin hepsi yurtdışına ucuz, eğlenceli ve vize derdiyle uğraşmak istemeyen turistlere Budva’yı mutlaka öneriyor.

Budva’yı 2010 yılı sonrası Balkan Kültür turlarına dahil ettiklerini hatırlatan Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, “Türk Hava Yolları ile doğrudan Potgoritza’ya uçarak 3 ve 7 gecelik paketler hazırladık. Türkçe rehberli 3 gecelik gezimiz 399, 7 gecelik gezimiz ise 599 avrodan başlıyor” diyor.

Budva’nın Adriyatik Denizi’nin en güzel tatil merkezlerinden biri olduğunu vurgulayan Onaran şu bilgileri veriyor: “Dalmaçya’nın dantel kıyılarını tavaf etmeniz için konaklayacağınız çok şirin bir kasaba. Türklerin sevdiği kum plajları, tertemiz denizi, çok hareketli gece hayatı ile çekici ve bir o kadar da bize yakın. Sadece bir buçuk saat uçuş mesafesinde üstelik vize gerekmiyor. Surlarla çevrili, tarihi dokusu, Kotor gibi hiç bozulmadan korunmuş ortaçağ kale şehirlerine yakınlığı cazibesini daha da arttırıyor.”

Tembel insan figürleri

Yemek kültürünün damak zevkimize yakın olduğunu belirten Onaran Budva’ya gidenlerin mutlaka yapması gerekenleri şöyle özetliyor: “Şopska salatası denenmeli, rakija adlı bir çeşit brendy’in hem tadına bakılabilir hem de hediye olarak alınabilir. Tembel insan figürleri ile sıkça karşılaşabilirsiniz yöre halkının keyfine düşkün rahat insanlar olduğunu vurgulayan bu küçük figürler de hatıra eşya olarak alınabilir. Budva’ya gitmişken, Schengen vizesi olanlar 2 saat mesafedeki Dubrovnik’i mutlaka görsün. Vizesi olmayanlar; 15-20 dakika mesafedeki Sveti Stefan adası, yarım saat mesafedeki Kotor eski şehri ve 2 saat mesafedeki Mostar’ı ziyaret edebilir.”

Budva’ya gideceklerin gece hayatını atlamamaları gerektiğini hatırlatan Gezimanya Genel Koordinatörü Tuğçe Yılmaz, “Hem Budva’nın içinde, hem de Jaz, San Stefanos gibi çevre koylarında dolunay partilerinden dans festivallerine kadar çok değişik ve renkli gece eğlenceleri var” diyor.

Türkiye’ye çok yakın olması, vizesiz gidilebilmesi ve kurların yükseldiği bir dönemde ucuz kalmasından dolayı Budva’nın çok cazip olduğunu belirten Yılmaz, “Budva Avrupa’nın, özellikle Akdeniz’in diğer turistik merkezlerinden daha ucuz bir alternatif olmasına karşın gerek tarihi, gerekse de doğasıyla turizmdeki rakiplerinden hiç de geri kalmıyor. Durmitor Milli Parkı, Budva’ya 3 saat mesafede bulunuyor. Avrupa’nın en büyük, dünyanın en büyük 2’nci kanyonu olan Tara Kanyonu’na ve birçok buzul gölüne ev sahipliği yapıyor. Budva’ya 1 saat mesafedeki İşkodra Gölü de görülmeye değer” diyor.

En iyi gece kulüpleri

Jollytur Yurtdışı Turizm Bölüm Müdürü Tolga Tekin, bu yıl yaptıkları tanıtıcı faaliyetler sonucu Budva’nın Türklerin ilgi gösterdiği bir destinasyon haline geldiğini belirttikten sonra bunun nedenlerini şöyle özetliyor: “Türklere vize uygulamıyorlar. 1 Saat 15 Dakikalık uçuş süresi ile kolay ulaşılıyor. Yüzde 100 organik yeme içme, Dalmaçya Kıyılarında Denize girme ve Avrupa’nın en iyi gece kulüplerine sahip.”

Budva’ya Budva 3 ila 7 gece arasında değişen sürelerde tur düzenlediklerini belirten Tekin, kişi başı fiyatlarının 399 Euro’dan başladığını belirtip “Fiyata 3 veya 4 yıldızlı otelde Her şey dahil konseptiyle konaklama, Türk Havayolları Ekonomi Sınıfı İstanbul-Podgorisa-İstanbul uçak bileti dahildir. Vergi, transferler ve seyahat boyunca Türkçe rehberlik hizmetleri de fiyatın içindedir” diye ekliyor.

Setur Dış Turlar Müdürü Yeşim Özaltay ise Budva’nın küçük bir yer olmasından dolayı yürünerek keşfedilebileceğini hatırlattıktan sonra “Old Town bölgesinde yer alan surların içinde ve kalenin etrafında yürüyüş yapabilir, deniz ve plajlarında tatil keyfini yaşayabilirsiniz. 82 km uzunluğu ile Colorado Nehri’nden sonra dünyadaki en uzun kanyon olan Tara’da keyifli bir jeep safari yaptıktan sonra 16 km uzunluğundaki Tara Nehri’nde rafting yaparak unutulmaz bir macera yaşayabilirsiniz” diyor.

5 yıldızlı otelde, tam pansiyon beş 5 gece konaklamalı turlarında Haziran ve Eylül dönemi fiyatlarının kişi başı 669 Euro;  Temmuz ve Ağustos aylarında ise kişi başı 719 Euro olduğunu belirten Özaltay şu bilgileri de veriyor:  Budva’nın liman şehri olmasından dolayı deniz ürünleri mutlaka denenmeli. Jadran Restaurant ve Olympic Restaurant mutlaka uğranması gereken mekânlar arasındadır. Porto Montenegro ( Montenegro Limanı ) Monaco Limanı’ndan sonra Avrupa’nın en pahalı limanıdır. Bu bölgede Regent Port Montenegro Hotel’in dünya mutfağı servisi veren restoranı limanda demirleyen turistlerin uğrak yerlerindendir. Budva yaz aylarında oldukça eğlenceli bir gece hayatına sahiptir. Şehirde gece kulübü ve bar sayısı oldukça fazladır. Küçük meydanları, kiliseleri ve otelleri ile ünlü ada köyü Sveti Stefan, doğal yaşam öğeleri bulunan Sveti Nikola Adası, kiliseler, Etnoğrafya, Arkeoloji Müzesi ve plajları mutlaka görülmesi gereken yerlerdir.”

                 Üç gecelik turlar 369 Euro’dan başlıyor

Şirket Turun Süresi Fiyatı (Euro) Web Adresi
Gezimanya 3 gece 369 https://gezimanya.com/
Setur 5 Gece 669 www.setur.com.tr
Prontotour 3 Gece 399 www.prontotour.com
Jollytur 3 Gece 399 www.jollytur.com

 

Yayın Yeri ve Tarihi: Para Dergisi, 18 Ekim 2015Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.