Son dakikaya kalmayın!

Yılbaşı tatili gelip çattı. Tatilinizi geçireceğiniz yerin kararını erken vermenizde yarar var. Gezginlere üç günlük yılbaşı tatili için birbirinden ilginç tur düzenleyen turizmciler “Kararınızı son dakikaya bırakmayın” diye uyarıyor.

Yılbaşı pazartesi gününe denk geliyor. Aralık ayının hafta sonuna gelen iki günü de dikkate alındığında karşımıza üç günlük tatil çıkıyor. Turizmciler, sizin için; yurtiçi veya dışında kalabalık şehirlerin gürültüsünden uzak, gizemli, keşfedilmeyi bekleyen, kendine özgü yanları ağır basan yerlere yönelik turlar hazırladı.

Turlara baktığımızda aralarında otantik yerleri içerenden gemi turuna, yakın bölgelerden uzak bölgelere kadar geniş yelpazede seçenekler olduğunu görüyoruz. Hiç şüphesiz gidilecek yerlerin hepsi birbirinden güzel. Turizmcilerden aldığımız bilgilere göre yurtdışında klasik Avrupa turlarının yanı sıra, Lapland ve Beyrut, yurtiçinde kültür turlarında ise Kars ve Mardin turları yoğun ilgi görüyor.

Kara turu hediye

Celestyal Cruises 2018 yılına iddialı girerek, yeni sezonda da Türkiye limanlarına uğramaya devam edecek. Celestyal Cruises Türkiye Direktörü Özgü Alnıtemiz,  Yunan Adaları turlarının fiyatları 249 Euro’dan başladığını belirterek “Tatilini erken planlayanlara yüzde 45’e varan avantajlar sunuyoruz. Türk gezginlerin tercih ettiği her şey dahil sisteminde hizmet vermeye devam edeceğiz. 7 gecelik her şey dahil cruise turunda iki kara turu da hediye ediyoruz” diyor.

Flamenko nağmeleriyle

Prontotour, 3 günlük yılbaşı tatilinde yeni yılı coşkuyla karşılamak isteyenlere keyifli seçenekler sunuyor. Bu seçeneklerden birini İspanya turu oluşturuyor. Kendine has kültürü, mimarisi, kadim tarihi ile İspanya, unutulmaz bir yılbaşı tatili vaat ediyor. Yılbaşı gecesi eğlenceli partilerin yanı sıra muhteşem havai fişek gösterileri seyahat severleri büyülüyor. Ayrıca gezginler Endülüs şehirleri Granada ve Sevilla’da tarihin izlerini sürerken Flamenko eşliğinde İspanyol ateşini iliklerinde hissediyor.

Romantik seçenek

Jolly Tur, yeni yılda Avrupa’nın havasını solumak isteyip, yeni yıla romantik karşılamak isteyenlere klasik İtalya Turu’nu öneriyor.  Rotanın Roma, Floransa ve Venedik olarak belirlendiği bu turda sizleri Aşk Çeşmesi, İspanyol merdivenleri, Dünya üzerinde 2000 yıl öncesinden bu yana olduğu gibi kalabilen yegane antik şehirlerden biri olan Pompei, İtalya’nın sanat ve genel tarihinde önemli bir yer edinen ve olağanüstü doğal güzelliklere sahip olan Orvieto, aşk şehri Verona’da Romeo ve Juliet’in evi karşılayacak. 7 gece 8 gün sürecek olan bu tur 30 Aralık 2017 tarihinde başlıyor. İtalya Turu’nun başlangıç fiyatı ise 449 euro.

El değmemiş yöreler

The Cruise Line, büyük cruise gemilerinin ulaşamadığı, dünyanın keşfedilmemiş ve el değmemiş yörelerine deneyimli ekipler eşliğinde keşif seyahatleri düzenliyor. Antarktika, Kuzey Kutbu, Grönland, Galapagos Adaları, Sydney’e tur düzenlediklerini belirten The Cruise Line Türkiye Başkanı Sami Güvenç “En yüksek buz sınıfı sertifikasına sahip gemilerimiz, balinaları takip etmeye, kutup ayılarını fark edip, en güzel koylara yanaşmaya imkân sunuyor. Misafirlerimize biyologlar, etnologlar, buzul uzmanları, jeologlar, biyofizik uzmanları ve tarihçiler eşlik ediyor” diye ekliyor.

Nehir turları keyifli

Dünyanehirleri firması, 2018’de tüm dünya nehirlerine yaptığı turlara ek olarak, Türkiye’de ilk defa  yapılacak nehir turları ile meraklı gezginlere yeni rotalar sunmaya devam ediyor. Zambia-Zimbawe ve Botswana üçgeninde, Zambezi – Chobe nehri üzerinde delüks  nehir gemisinde suit kabinlerde konaklayarak  safari yapacak ve  ünlü Viktorya şelalelerini  görmek mümkün. Şirket yönetimi, Kurban Bayramı’nda  ise Hindistan altın üçgende, Bombay ve Ganj nehri üzerinde 2018’de suya inecek 5 yıldızlı delüks gemi ile mistik bir gezi sunuyor. Nehir turlarının karadan görüleceklere ek olarak gezginlere; manzaralar köy ve kasabalar, bölgeye özel farklı damak tadlarıyla bu bölgedeki kültürü çok daha yakından tanıma fırsatı veriyor.

Yayınlandığı yer ve tarih: Posta Gazetesi, 05 Aralık 2017Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.