Son iki ayda Çin’in Wuhan kentinde neler yaşandı?

Wuhan kentinde başlayan yeni korona virüsünden (Covid-19) kaynaklı salgın, iki ay önce Çin’in tamamına yayılmaya başladı. Salgın karşısında Çin hükümeti eşi görülmemiş hızda ve güçte kontrol ve önleme tedbirleri aldı.

CRI‘nin haberine göre, son iki ayda, salgının merkezi Wuhan’da sayısız etkileyici olay yaşanırken, kentte sıradan vatandaşın fedakarlıkları sayesinde, 19 Mart itibarıyla yeni tespit edilen vaka sayısı iki gün art arda sıfıra indi. Her zaman halkın sağlığı ve can güvenliğine öncelik veren Çin hükümetinin liderliğinde Çin halkı salgına karşı savaşının ilk aşamasını kazandı.

Aşağıdaki veriler, Wuhan’da büyük güçlükler içerisinde kademeli olarak elde edilen neticeleri gösteriyor: 19 Şubat’ta Hubei eyaletinde taburcu edilen hasta sayısı ilk kez yeni tespit edilen vaka sayısını geçti. 4 Mart’ta taburcu edilenlerin oranı Hubei eyaletinde yüzde 60’ı, Wuhan kentinde ise yüzde 50’yi geçti.

5 Mart itibarıyla Wuhan hariç Hubei eyaletinde peş peşe sıfır yeni vaka tespit edildi. 6 Mart’ta Wuhan’da yeni tespit edilen vaka sayısı tek haneli rakamlara düştü. 1 Mart’ta 54 yaşındaki Bayan Ding, Covid-19’a yakalanan ve tedavisinin ardından taburcu olan 98 yaşındaki annesini hastanede karşıladı. Bayan Ding, “Annemin hastaneden çıkabileceğini hayal edememiştim.” dedi.

7 Mart’ta taburcu olan Bay Ke, hastaneden ayrılırken sağlık personeline saygısını ifade etmek için önlerinde eğildi. Bay Ke, durumu çok ağır olduğu için vasiyetini bile hazırlamıştı.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulmasından bu yana meydana gelen ve en hızlı şekilde yayılan, en çok insana bulaşan ve en zor kontrol altına alınan bir kamu sağlığı olayı niteliğindeki salgın, Çin’in sosyalizm sistemi ve ÇKP’nin liderliği için ciddi bir sınama haline geldi. Çin, pek çok özelliği bilinmeyen virüs karşısında etkili ilaçları araştırırken, hastaları ve şüpheli vakaları müşahede altında tutmaya çalıştı.

Herkese giriş kartı

Çin hükümeti, salgın ortaya çıktıktan sonra virüsün kaynağını bir an önce bulmak için Wuhan kentinde bulunan 3 bin 3 yüzden fazla mahalle ve köyde tarama çalışmaları başlattı. Kentteki herkese giriş kartı verildi, gönüllüler giriş ve çıkışlarda mahalle sakinlerinin vücut sıcaklığını ve giriş kartını kontrol etti, evde tıbbi gözetim altındaki ailelere su, yemek, sebze ve ilaç gibi yaşamsal gereksinimler tedarik etti.

Verilere göre Hubei eyaletinde toplam 13 milyon 150 bin kişi kontrolden geçti. Hastalarla yakın temas kuran 274 bin kişi tespit edildi. Virüs kaptığından şüphelenilen 82 bin kişi hastaneye gönderildi. Bu çabalar sayesinde son 10 günden fazla süre içinde virüsün Hubei eyaletinden Çin’in başka eyaletlerine geçişi önlenmiş oldu.

Felaket karşısında Çin halkı, Hubei ve Wuhan halklarıyla omuz omuza savaşıyor. Çin’in farklı eyaletlerinden gelen ve ordu mensubu 40 bini aşkın sağlık personeli Hubei eyaletinde salgınla mücadele savaşına katıldı. Çin’in 19 eyaleti, Hubei eyaletinin farklı kentlerine tıbbi malzeme ve fon yardımları sağladı.

İki hastane inşa edildi

Wuhan’da sadece Covid-19 hastalarını kabul eden Huoshenshan ve Leishenshan adlı iki hastane inşa edildi. Hastanelerin tasarımı ve inşası için sadece 18 gün harcandı. Spor salonları, vb. alanlar dönüştürülerek ondan fazla kabin hastane hizmete açıldı, böylece hasta yatağı günlük olarak 3 bin arttı. Şu ana kadar, Wuhan’daki kabin hastanelerde toplam 12 bin hasta tedavi gördü. Çinlilerin bir inovasyonu olarak kabin hastaneler, salgınla mücadelede dünyaya örnek teşkil etti.

29 Şubat itibarıyla Wuhan’daki hastanelerde ve müşahede noktalarında hasta yatakları boşalmaya başladı. Bunun dışında, Wuhan’da bulunan otel ve üniversiteler müşahede noktaları olarak kullanıldı. Hastalığa yakalananlar, hastalarla temas kuranlar ve hastaneden taburcu olanlar ayrı ayrı noktalarda tutuldu.

Bugüne kadar, Wuhan’da üç binden fazla sağlık personeli Covid-19’a yakalandı, onlarcası hayatını kaybetti. 8 Mart itibarıyla Hubei eyaletine toplam 13,7 milyar yuan tutarında para ve 99 milyon adeti aşkın malzeme bağışı yapıldı. 10 Mart’ta Wuhan’daki kabin hastanelerde tedavi gören son hastaların da taburcu edilmesiyle tüm kabin hastaneler kapandı.

Salgınla mücadele çalışmalarının en kritik döneminde Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Wuhan’a giderek, salgını kontrol ve önleme çalışmaları üzerinde incelemelerde bulundu. Wuhan’da çalışan sağlık personeli ile görüşüp Wuhan halkını ziyaret eden Cumhurbaşkanı Xi, “Bir kahraman kenti olan Wuhan’da salgına karşı sayısız kahraman gayret gösteriyor. Çin halkı ve Çin hükümeti adına sizlere müteşekkirim. Salgına karşı savaşı mutlaka kazanacağız!” ifadelerini kullandı.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.