Songfeng: Gerçeklerden uzak haberler yapıyor

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin (TÜSİAD) İstanbul Okan Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü iş birliğinde İstanbul’da düzenlediği “Çin’i Anlamak, Çin ile İş Yapmak” başlıklı konferans serisinin beşincisinde konuşan Çin İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Konsolosu Huang Songfeng “Gerçeklerden uzak haberler yapılıyor”dedi.

Huang Songfeng Türkiye ekonomisinin olumlu olduğuna inandıklarını ancak dünyadaki bazı medya kuruluşları dikkati çekmek için gerçekten uzak haberler yaptıklarını vurguladıktan sonra şunları söyledi: “Bu haberler tam anlamıyla gerçekleri yansıtmıyor. Çinli iş arkadaşlarımızın Türkiye ekonomisiyle ilgili doğru bilgi almalı. Dünyada bazı medya organları sadece kendi tarafına bakarak başkaları hakkında yanlış bilgileri aktarıyorlar. Dolayısıyla bugünkü etkinliğimizde gerçek bir iletişim ile eksikleri tespit ederek iyileştireceğiz.”

InterContinental Hotel’de gerçekleşen etkinliğe Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, TÜSİAD Çin Ağı Başkanı Korhan Kurdoğlu, İstanbul Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Bekir Okan, Almanya’nın eski lideri Christian Wulff’un yanı sıra birçok yerli ve yabancı akademisyen ve yatırımcı katıldı.

TÜSİAD Başkanı Kaslowski, 40 yılı aşkın bir süredir devam eden ekonomik reform ve dışa açılım sürecinin ardından Çin’in uluslararası düzenin şekillenmesinde lider oyunculardan biri olduğunu belirtti. Kaslowski şunları söyledi: “Dünya ticaret sisteminde gerçekleştirilmesi arzu edilen reformlar, ancak Çin ile birlikte mümkün olabilir. İki ülke arasında uzun yıllardan bu yana var olan ticaret dengesizliğini gidermek için, Çin’den uzun dönemli doğrudan yatırımların artmasını, Türkiye ve Çin arasındaki ortaklıkların çoğalmasını ve daha çok Çinli turistin ülkemize gelmesini çok önemsiyoruz.”

“Ortaklığımızı güçlendirmeliyiz”

TÜSİAD Çin Ağı Başkanı Korhan Kurdoğlu “Yaptığı yatırımlarla dünyanın yeni süper güçlerinden biri olarak anılan ve çok yakın bir gelecekte gerek ekonomi gerek teknolojide dünya liderliğine yürüyecek olan Asya’daki en büyük ticari ortağımızla ilişkilerimizi, iki ülke için de çok daha güçlü hale getirmeliyiz” dedikten sonra şöyle devam etti: “Başkanlığını yürütmekte olduğum TÜSİAD Çin Network hem Türkiye’de ve Çin’de hem de diğer uluslararası platformlarda Çin bağlantılı tüm gelişmeleri yakından takip ediyor, işbirliklerinin geliştirilmesine katkı veriyor ve Çin’e yönelik pek çok etkinlik düzenliyor.”

HSBC Türkiye CEO’su Selim Kervancı ise konuşmasına “Kuşak ve Yol’ girişiminin sunduğu ticaret, yatırım ve uluslararası pazarlara erişim fırsatlarını ülke ve iş dünyası olarak iyi değerlendirmeliyiz” diye başlayıp “ HSBC olarak, Türkiye’nin hem yatırım alanında hem de ticari alanda sahip olduğu potansiyeli Çin iş dünyasına aktarırken, iki ülke firmaları arasında köprü oluşturarak Çin ile ticari ilişkileri güçlendirmeyi hedefliyoruz. Özellikle ‘Kuşak ve Yol’ girişimi kapsamındaki büyük altyapı yatırımlarında ve/veya özel sektör ve kamu ortaklığı ile hayata geçirilmesi planlanan farklı sektörlerdeki yatırımlarda, ilgili ticari koridorlarındaki gücümüzü de kullanarak, katma değerli finansman modelleri ile her iki ülke girişimcilerinin yanında olacağız” şeklinde bitirdi.

Bu arada konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Almanya’nın eski lideri Christian Wulff’tan tercüman olmadığı için Almanca yerine İngilizce konuşması istendi. Kendisine tercüman olacağı bilgisinin önceden verildiğini hatırlatan Wulff, “Umarım gelecek yıl konuşmamı Almanca-Türkçe çevirmenle yapabilirim. Üzgünüm ama bu konuşmayı şu anda İngilizce yapmam mümkün değil. Konuşmamın Almanca’dan Türkçe’ye ve Türkçe’den İngilizce’ye çevirilebileceği söylenmişti. Ben de şimdi bundan sonraki oturumun bensiz yapılmasını öneriyorum. Zamanımız da azalıyor” diyerek kürsüden indi. Seminer de 4 oturum ve toplam 30 konuşmacıyla tamamlandı.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.