Sosyal medya ünlüleri Covid-19 mücadelesine bağış toplayarak katıldı

Çin’in önde sosyal medya platformlarından Weibo ve WeChat üzerinde yaptıkları paylaşımlarla milyonlarca kişiye ulaşan internet fenomeni ünlüler, Covid-19 virüsüyle mücadeleye destek için takipçilerinden bağış topladı. 

Jing Daily‘nin haberine göre, Çin’deki R3 Ajansı, yaptıkları paylaşımlarla en fazla kişiye ulaşan internet ünlülerine ilişkin “R3 Sosyal Medya Fenomenleri Listesini” her ay düzenli olarak yayınlıyor. Ocak ayında yaptıkları paylaşımlarla milyonlarca kişiyi etkilediği için R3 Ocak Listesi’ne giren sosyal medya fenomeni ünlüler, Covid-19 virüsü için takipçilerine ‘bağış yapın’ çağrısı yaptı.

Sosyal medya ünlülerinden Cai Xukun, yaptığı çağrı sonrası 1 saat içinde 10 bini aşkın hayranından 600 bin yuan bağış toplamayı başardı. Bu durum, daha önce ağırlıklı olarak eğlence amaçlı kullanılan sosyal medya platformlarının istendiğinde bağış kampanyalarında da etkin kullanılabileceğini kanıtladı.

Kısa sürede 1,2 milyon dolar toplandı

Uzmanlar, sosyal medya platformlarının hafife alınmaması gerektiğini vurguluyor. Nitekim, geniş takipçiye sahip farklı  gruplar, WeChat’in bağış hizmeti We Charity’iyi kullanarak, 20 Ocak- 6 Şubat tarihleri arasında yaklaşık 1,2 milyon dolar (8,861,000 RMB) bağış toplamayı başardı.

“R3 Sosyal Medya Fenomenleri Ocak Listesi” ne giren internet ünlüleri, Covid-19 salgını için bağış toplama konusunda birbiriyle yarışırcasına paylaşımlar yaptı. Söz konusu listede ilk sıralarında yer alan internet fenomenlerinden Xiao Zhan takipçilerinden toplam 241.756 dolar (1.700.000 RMB), Wang Yibo ise 170.653 dolar (1.200.000 RMB) bağış topladı. Sosyal medya fenomenlerinin takipçileri, maske, alkollü bezler, koruyucu gözlükler ve ihtiyaç duyulan diğer tıbbi ekipmanlar satın alınsın diye bağış yaptı.

 Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.