Tatil seçenekleri çoğalıyor

Turizmciler geçen yıl iç turizmde yakalanan rakamları daha da yukarı çekecek yeni ürünler geliştiriyor. Turizmciler ayrıca yurtdışından gelecek turist sayısı artacağı ve otellerde yer bulma sıkıntısı olacağından hareketle, yerli turistlere “Tatil planlarını şimdiden yapın” diye sesleniyorlar

Tur operatörlerinin erken rezervasyon kampanyaları tüm hızıyla devam ediyor. Erken rezervasyonun kendileri için son derece verimli geçtiğinin altını çizen Jolly Tur Pazarlama Direktörü Yasemin Develioğlu,  “Şimdiden geçen yılın aynı dönemine oranla yurtiçinde yüzde 70, Kıbrıs ve yurtdışında da yüzde 50 büyüdük. Yarı yıl tatili için yurtiçi ve dışında kış tatilinden kültür turlarına kadar geniş yelpazede seçenek sunuyoruz. Tatilciler de bazen bunca seçenek arasında seçim yapmakta zorlanıyor” diyor.

Beyaz cennetler

Develioğlu kayaksever tatilcilere Bukovel, Bansko, Pamporovo’da ise 3 gecelik konaklamaları turlarının 99 euro’dan başladığını belirterek şunları söylüyor: “Bu turların en önemli özelliklerinden biri nitelikli bir programa rağmen avantajlı fiyatlarla planlanmış olması. Kayak keyfinin bu coğrafyalarda çıkacağına inanıyoruz. Türkiye’de ise Uludağ’ın beyaz dünyasına yanı başındaki komşuları Bursa ve İznik’i de dahil ederek bir tur hazırladık. Kültür ve kayak keyfi sunan bu turumuzun başlangıç  fiyatını 249 TL olarak belirledik.”

Sıcak sevenlere

Sıcak bölgeleri tercih eden tatilcileri de ihmal etmediklerini hatırlatan Develioğlu bu konuda sundukları seçenekleri şöyle özetliyor: “Kış mevsiminin soğuk havasından bir süreliğine uzaklaşmak isteyenlere Avrupa’da Prag ve Paris-Disneyland ya da Katar turlarını öneriyoruz. Vizesiz olan Katar turuna katılanlar çölde safari heyecanı yaşıyor. Katar’ın Maldivleri olarak anılan Banana Island, insan yapımı İnci Adası, Çölün sarı sıcağına mavinin derinliğini katan Inland Denizi’nin keyfini çıkarıyorlar. Sahil yolu Corniche’te gezintiyi de içeren ve 3 gün 4 gece olarak planlanan bu turun başlangıç fiyatını 549 dolar olarak belirledik.”

Gemiye alıştırma fiyatı

MSC Cruises, ilk defa gemi seyahatini deneyimlemek isteyenlere bir fırsat niteliğinde,  çok avantajlı bir kampanya başlattı. “Cruise Only” olarak ifade edilen, 3-4 gecelik kısa bir tatil kaçamağı niteliğindeki Akdeniz gemi seyahatlerini duyurdu. Kısa zaman içinde keyif dolu bir tatil düşleyenler için, tam pansiyon konaklama imkanı, 3 ülkeye kadar gezebilme şansı ve vergiler dahil 165 Euro’dan başlayan fiyatlar ile seyahate katılmak mümkün. “Cruise Only” programları adından da anlaşılacağı gibi, 3-4 gecelik gemi seyahatinin tam pansiyon olarak dahil olduğu, uçak biletlerinin ise seyahat severler tarafından satın alındığı programlar. Şimdiden uçak biletlerini ekonomik fiyatlarla satın alan veya sahip oldukları milleri ile uçak biletini alabilenler bu keyifli seyahatler için yola çıkıyorlar. 18 Eylül 2018 hareketli MSC Orchestra ile İspanya-Fransa-İtalya’nın gezilebildiği 3 gecelik program vergiler dahil sadece 165 Euro’dan başlayan fiyatlarla satılıyor.

Kışın yazı yaşatacak

Gaziantep’teki acentalar toplantısında konuşan Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, geçen yıl yüzde 22 büyüdüklerini, butik yolda büyümeye devam edeceklerini belirterek yeni ürünleri hakkında bilgiler verdi. 2018’de 120 bin misafiri tatile götürmeyi hedeflediklerini vurgulayan Onaran, çocuklu aileler için PontoKids’i, deniz ile kültür gezisini harmanladıkları ProntoSeaPlus adındaki iki seyahat ürününü de tanıttı. “Kışın misafirlerimize yaz keyfi yaşatmak istiyoruz” diyen Onaran ProntoSeaPlus hakkında şunları söylüyor: “Ürün segmentimizi her bütçeye uygun olacak şekilde genişletiyoruz. Yurtdışında uygun fiyatlarla Uzakdoğu’da Tayland, Phuket, Krabi, Maldivler, Siri Lanka, Malezya’da denize girme imkanı da sunan kültür turları hazırladık. Böylece, misafirlerimize kış ayında da deniz tatili yapma fırsatı sunuyoruz.”

Yayınlandığı yer ve tarih: Posta Gazetesi, 9 Ocak 2018Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.