Tek Taraflılık ve Siyasi Zorbalık Girişimleri Artıyor

Çin Dışişleri Bakanlığı,  ülkesinin Birleşmiş Milletler’in (BM) kuruluşunun 75. yıl dönümüyle ilgili tutumuna ilişkin bir belge açıkladı. 

Belgede, günümüz dünyasında ticari korumacılık, tek taraflılık ve siyasi zorbalık girişimlerinin arttığı, bazı ülke ve siyasi güçlerin uluslararası iş birliğine engel koyarak uluslararası arenada ideolojik çatışma yaratmaya çalıştığı kaydedildi.

Belgede, ancak barış ve kalkınmanın halen dünyanın gündemindeki başlıca konu olduğu, yeni yükselen piyasaların ve gelişmekte olan ülkelerin yükselme eğilimi ile dünyanın çok kutuplaşması ve ekonominin küreselleşmesi eğilimlerinin değişmediği belirtildi.

Belgede, dünyanın faşizme karşı zaferinin sonuçlarının korunması, tek taraflılık ve hegemonyacılığa karşı çıkılması, çok taraflılığa, BM Tüzüğü’ne ve merkezinde BM’nin bulunduğu uluslararası düzene destek verilmesi gerektiği bildirildi.

Dünya ülkelerinin Covid-19 salgınıyla mücadelede dayanışmayı güçlendirmesi, salgının siyasileştirilmesine karşı çıkması ve Dünya Sağlık Örgütü’nün çalışmalarına destek vermesi gerektiği ifade edildi.

Bunların yanı sıra Çin’in, iklim değişikliğiyle mücadele, dünyada barış ile güvenliğin korunması ve 5G dâhil dünya gündemindeki konulara ilişkin tutumu açıklandı. (Criturk)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.