Teknoloji, salgınla mücadelede önemli rol oynuyor

Çin’de yeni korona virüsten kaynaklanan salgınla mücadele devam ederken, kısa süre önce ülke genelinde ticari kullanıma açılan 5G teknolojisi de yürütülen çalışmalarda önemli rol oynuyor.

Bazı kentlerdeki doktorlar, 5G teknolojisinin kullanıldığı uzaktan konsültasyon sistemiyle ücra bölgelerdeki hastalara tedavi hizmeti sağlayabiliyor. Ayrıca, 5G termal görüntüleme sistemiyle desteklenen temassız kızılötesi ısı ölçümü de ülke genelinde yaygınlaştırılıyor.

CRI’nin haberine göre, 5G ile uzaktan konsültasyon sisteminin ülkedeki birçok hastanede kullanılmasıyla doktorlar uzaktan yönetim, danışma, ameliyat ve veri gönderme gibi işlemleri gerçekleştirebiliyor. Bunun yanı sıra, farklı bölgelerdeki uzmanlar, bazı semptomları gösteren hastalara internet üzerinden anında öneriler sunuyor ve erken teşhis konulmasına katkı sağlıyor.

Zhejiang eyaletinde bulunan bir tıp merkezinin açtığı “salgın özel hattı”, sadece telefonla danışma değil; aynı zamanda, fotoğraf ve video gönderilmesi suretiyle konsültasyon hizmeti verilebilmesini sağlıyor. Farklı işlevlerin entegre edildiği bu sistem, salgının merkezi olduğu düşünülen Hubei eyaleti dâhil, ülkenin 27 idari birimine 7 gün 24 saat ücretsiz hizmet veriyor.

5G altyapılı hastaneler

Wuhan kentinde yeni kurulan hastanelerde de 5G altyapısı bulunuyor. Çin’in en büyük telekomünikasyon şirketlerinden China Mobile, vücut ısısı ölçümü esnasında insanlar arasındaki teması azaltmak için kamusal alanlarda temassız kızılötesi ısı ölçme projesini ortaya koydu. 1-10 metrelik mesafede temassız vücut ısısı ölçümü yapılmasına imkân veren sistem, vücut ısısında anormallik görülen durumlarda otomatik olarak uyarı veriyor.

5G teknolojili termal görüntüleme sistemi, 5G kablosuz mobil iletişim sistemini kullanarak verilerin hızlı ve doğru bir şekilde aktarılmasını da sağlıyor. Isı ölçüm hassasiyeti ise artı veya eksi 0,3° C. Ülkenin farklı noktalarındaki havaalanı, metro durağı ve otoban girişlerinde kızılötesi cihazlarla temassız şekilde ısı ölçümü yapılıyor.

Sistem aracılığıyla insan yoğunluğunun fazla olduğu kamusal mekânlarda vücut ısısı ölçümü en hızlı şekilde yapılabiliyor. Sistem, insanlar arasındaki teması azaltarak enfeksiyon riskini de önemli boyutta düşürüyor.

Yoğun çalışan tıbbi personele 24 saat sıcak yemek sağlanabilmesi için bazı hastanelerin dışında yemek pişiren aşçı robotlar hizmet vermeye başladı. Bir aşçı robot, bir kerede 36 porsiyon yemek hazırlayabiliyor.

Drone ile devriye

Ayrıca, Hunan eyaletinin Huaihua kentinde adet drone havada devriye görevi yürütüyor. İnsansız hava araçları, kent sakinlerine salgının önlenmesi için dikkat edilmesi gerekenleri hatırlatıyor, izinsiz olarak dışarı çıkanları veya maske takmayanları uyarıyor.

Drone ile devriye önerisini ortaya koyanlardan biri olan Chen Junming, bu sayede, sitelerde salgını önlemeye yönelik çalışmaların verimliliğinin arttığını, insanlar arasındaki temasın da asgariye indirildiğini dile getirdi.

Chen, drone sahibi birçok kişinin şu an gönüllü olarak bu çalışmalara yardımcı olduğunu, söz konusu yöntemin küçük yerleşim birimlerinde de kullanılacağını kaydetti.

Bu arada ofise gitmeden çalışmayı destekleyen telefon uygulamaları da yoğun ilgi görmeye başladı. Alibaba’ya ait mobil ofis uygulaması Dingding, arka arkaya 20 gün APP Store’de en çok indirilen uygulamalar arasında yer aldı. Bu, işle ilgili uygulamalar için de bir ilk oldu.

Daha çok büyük işletmeler için hizmet veren Lanxin adlı uygulama ise 24 saat kesintisiz uzaktan ofis hizmeti için platform sağlıyor. WeChat da aynı şekilde ofis çalışmalarının evden sürdürülebilmesi için en yoğun şekilde kullanılan uygulamalardan biri.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.