Tersine göç, “hayalet köy” Longtan’ı yeniden canlandırdı

Çin’in Fujian eyaletinin Ningde kentine bağlı Pingnan ilçesindeki Longtan köyü, köyden şehre başlayan göçten dolayı “hayalet köye” dönüşmüştü. Şimdi de tersine göçten dolayı köy yeniden canlandı.

Tersine göç başlamadan önce Longtan köyünde sadece yaşlılar ve çocuklar kalıyordu. Şimdi ise kültürel yaratıcılık sektörünün geliştirilmesi sonucu köydeki eski evlerde onarıldı. Çayhane ve stüdyo gibi mekanlar açılınca köyün ziyaretçileri arttı böylece köy yeniden canlanmaya başladı.

Mei Hong, Küçük Meizhuang adlı stüdyonun sahibi. 2018 yılında avukatlık mesleğini bırakıp köye yerleşen Mei hanım, köyü o kadar sevdi ki çoğu zamanını köyde geçirmeyi tercih ediyor ve memleketi Hangzhou’ya pek dönmüyor.

Bazen turistler için Ukelele çalan Mei, köyle gurur duyuyor. Mei, köy sakinleriyle bir araya gelirken sıkça İngilizce konuştuklarını, 87 yaşındaki bir ninenin bile birkaç cümle konuşabildiğini söyledi. Stüdyosunun işleyişinin çok iyi olduğunu aktaran Mei, köyün Hangzhou’dan daha rahat olduğunu sözlerine ekledi.

Harabe durumdaydı

Longtan Köyü’ne gelen turistler taş levhalarla döşenen yollarda yürüyerek mavi gökyüzü, yeşil dağlar, berrak nehir suyu, geleneksel evler, dar sokaklar ve eski köprülerin tadını çıkarmanın yanı sıra, stüdyolar, kafeler, barlar ve çayhaneleri gezebiliyor, fotoğraf çekerek köy hatıralarını kayıt altına alıyor.

Fakat köy 3 yıl önce bambaşkaydı. O zaman nüfus ve ekili alan az olduğu ve ekonomisi geri kaldığı için, köyün genç nüfusu ya kente gidip çalışmayı ya da başka yerlere yerleşmeyi seçmişti.

Köy sakinlerinden Chen Xiaolan, o zaman köyün bomboş olduğunu ve kalbinde de aynı boşluğu hissettiğini ifade etti. Chen, bazen gece uykusuz kaldığında köyde kalan kişileri sayardı ve köyün artık geleceği olmayacağını zannederdi.

“İçi boş bir köy” nasıl güzel bir yurda dönüştürülebilir ve köy sakinleri mutlu edilebilir? Bu sorunun çözümü için Longtan köy yönetimi köyü canlandırma arayışına girdi ve köyde bulunan çok sayıda yüzyıllık eski eve odaklandı. Bu geleneksel evler zarif olmasına rağmen eski ve korumadan yoksun olduğu için harabe durumundaydı.

Köy yönetimi, bu kaynağı harekete geçirmek için “15 yıllık kiralama” projesi başlattı. Köy yönetimi önce eski evleri köy sakinlerinin elinden kiralıyor, ardından Mei Hong gibi “yeni sakinlere” kiraya veriyor. Bir eski evi kiralayan “yeni bir sakin” evi koruma ve onarma çalışmasından sorumludur, aynı zamanda köyde iş kurmalı ve yaşamalıdır.

Yılda 200 bin turist köyü ziyaret ediyor

Ülkenin çeşitli bölgelerinden köye gelen “yeni sakinler”, köyün ekolojik ortamına bayıldı ve eski evleri pansiyon, kafe, kitapevi ve bara dönüştürdü. Tanshe adlı barın sahibi Zeng Wanzhen, kendisi ve başkaları için naçizane değer yaratmak için köye geldiğini dile getirdi. Zeng, köy kültürü ve sanatını yansıtmak istediklerini kaydetti.

“Yeni köy sakinleri” köye sadece yeni yaşam biçimleri getirmedi, aynı zamanda köyü zenginleştirdi ve canlandırdı. Köylüler köydeki değişiklikleri görünce hükümetin davetiyle gelen uzmanlardan el sanatı öğrenmeye başladı.

Köylü Chen Xiaozhen, köydeki 30 kişiyle birlikte yağlıboya öğrendi. Temel becerilere sahip olduktan sonra köylüler kısa video uygulaması üzerinden canlı yayın yapınca büyük ilgi gördü, bu köylülere özgüven kazandırdı. Artık yediden yetmişe köy sakinleri basit tablolar çizebiliyor.

Eskiden dışarıda çalışan köylüler de dönüp köyde kendi işini kurdu. Köylüler ve “yeni köy sakinleri” birlikte tablo çiziyor, İngilizce öğreniyor, yerel opera söylüyor, kitap okuma etkinliği düzenliyor. Longtan köyü, bölgenin ünlü bir kültürel yaratıcılık köyü haline dönüştü. Köy geçen yıl 200 bin turist çekti.

Chen Xiaozhen, eski zamanın cansızlığının gittiğini, geceleri köye özgü kurbağa ve ağustos böceği seslerinin dışında şarkı ve kahkaha seslerinin duyulabildiğini, köyün çok değiştiğini söyledi. (Kaynak: CRI)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.