TikTok’a saldırının nedeni bu rakamlar olabilir mi?

Çin’e karşı her alanda bir ‘kuşatma’ harekatı başlatan ABD’nin Çinli sosyal medya uygulaması TikTok’a  karşı takındığı tavır akıllara bazı sorular getiriyor. Uzmanlar, TikTok’un dünya ve ABD’de hızla yükseldiğini, saldırının da bundan kaynaklandığını belirtiyor.

Financial Times’ta çıkan grafikli bir haber TikTok’a saldırının altında onun hızlı yükselişinden duyulan rahatsızlığın olabileceğini akıllara getiriyor. Grafikler incelendiğinde günde ortalama kalış süreleri 1 saate yaklaşan ABD’li gençlerin en çok tercih ettiği uygulamanın TikTok olduğunu gösteriyor.

Çinli ByteDance’ın bir uygulaması olan TikTok aynı zamanda dünyada olduğu gibi, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) de en fazla indirilen sosyal medya mecralarında ilk sırada bulunuyor. Sosyal medya uygulamalarına ilişkin verileri derleyen Sensor Tower’ın rakamları incelendiğinde, TikTok’un son derece hızlı bir yükseliş  trendinde olduğu görülüyor.

Nitekim, TikTok’un yılın başında günlük 50 milyon olan ABD’li kullanıcı sayısı şimdilerde 125 milyonu aşmış durumda. TikTok ortaya çıktığından beri 620 milyonu aşkın kişi tarafından indirildi. Yakın zamanda Hindistan’da yasaklanan 58 Çin uygulamasından biri olan TikTok, 2018 yılında Musical.ly ile birleşerek yurtdışındaki başarısını güvence altına almıştı.Atılan bu adım, müzik ve eğlenceli içeriklerin basit arayüzle paylaşımını kolaylaştırdı. Bundan dolayı TikTok kullanıcı sayıları dünyada hızla arttarken, uygulamada harcanan zaman da uzamaya başladı.

 

Bu yılın ilk 2. çeyreğinde dünyada en çok hangi uygulamalar indirildi?Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.