Toksu Amca, Gelirini “Avlu Ekonomisi” İle Arttırdı

Toksu Amca (64 yaşında), Aixinseli kasabasına bağlı Anbatie köyünde doğup büyümüş Şibe etnik azınlık grubuna mensup bir vatandaş. Toksu’nun avlusunda 10 elma ağacı, 2 kayısı ağacı ve 1 erik ağacı çok iyi büyüyor ve çiçekler açıyor.

2020 yılının Nisan ayı ortalarında bir bahar yağmurunun ardından Yili Nehri’nin iki kıyısı güneş ışınlarıyla parıldıyordu. Yili Nehri’nin güney kıyısında yer alan Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ne bağlı İli Kazak Özerk Bölgesi Çapçal Şibe ilçesinin tarlalarında çiftçiler bu yılın için pirinç ekimine hazırlanıyor. Toksu adlı ihtiyar da kendi arazisini temizleyerek, yıllık gelirini nasıl artıracağını hesap etmeye başladı.

Avlusunda organik gübre ile doldurulmuş çeşitli meyveler, ahırında 10’u aşkın koyun ve 2 ineği bulunan Toksu güneşin “tadını” çıkarıyor. Yeni doğan kuzular Toksu’nun eşinin etrafında dolaşıyor. 100’den fazla tavuk yemlerini kapmak için birbiriyle yarışıyor. Bunlar son yıllarda Toksu’nun yoksulluktan kurtulma ve gelirini artırmasının temel anahtarları.

Toksu’nun geniş ve aydınlık evi hükümet tarafından sübvanse edildi. Evi ziyaret eden muhabir, mobilya ve diğer aletlerin hepsinin mevcut olduğunu gördü. Televizyon yanında yaşlı çift yeni çektilmiş fotoğrafta ışıl ışıl gülümsüyor. Yaşlı adam mavi bir klasör çıkardı, klasörün içinde ailenin yoksulluktan kurtarılmasının ayrıntılarını gösteren bir kırmızı defter vardı.

Defterde, Toksu ailesinde 5 kişinin bulunduğu, 2012 yılında Toksu’nun hastalanması ve tedavinin maliyeti nedeniyle ailenin yaşam standardının yoksulluk sınırının altına düştüğü belirtildi. 2013 yılında Toksu kayıtlı yoksul hane olarak kaydedildikten sonra her şey çarpıcı bir şekilde değişti. Toksu şunları söylüyor: “Her yıl çiftçilik için sübvansiyonlar var, ayrıca asgari garanti fonu var. 2016 yılında yeni ev ve ahırın inşası için sübvansiyon aldık. Ayrıca yetiştirciliği geliştirmemiz için sığır, koyun ve tavuk getirildi. 2017’de ailemiz yoksulluktan kurtuldu.”

Yıllık geliri arttı

Toksu son yıllarda faydalandığı yoksullukla mücadele politikalarını bir bir saydı. Muhabir deftere baktı ve ne yazıldıysa uygulandığını gördü. Aslında 2015 gibi erken bir tarihte, köylülerin yoksulluktan kurtulması ve gelirlerinin artırılmasına yardım sağlamak için Xinjiang’ın çiftçi ve çoban hanelerinde “avlu ekonomisi” hayata geçirildi.

“Günümüzde ailemizin kişi başına düşen yıllık geliri 17 bin RMB’yi geçti ve hayatımız çok daha rahat oldu” diyen Toksu, arazi tranferinden yıllık gelirinin 21 bin RMB ve sığır, koyun ve tavuk yetiştirciliğinden yıllık gelirinin 10 bin RMB civarında olduğunu, küçük oğlunun çalışarak yılda 40 bin RMB kazandığını ifade ediyor. Toksu “Bunun yanı sıra, yıllık kritik hastalık sağlık sigortası sübvansyonu, kooperatif sübvansiyonu, emeklilik maaşı ve endüstriyel kalkınma sübvansiyonu da var” diyor.

Toksu  Amca ve eşi Yong Shuying kuzularını sütle besliyor

Toksu ve muhabir sohbet ederken kasabanın yoksullukla mücadeleden sorumlu yetkilisi Guo Huiqing aileyi ziyaret etti ve Toksu’nun yüzü daha da güldü. Toksu “Bu benim kardeşim. Birkaç yıldır bana çok yardım etti. Yeni ev ve ahırın inşasında hep onun yardımı vardır. Bugün de odun kesmeme yardım etmeye geldi” dedi. Muhabir 2014’ten beri Guo Huiqing’in defterdeki yardımcılar arasında bulunduğunu fark etti. Son yıllarda Guo Huiqing neredeyse her hafta Toksu’nun ailesine yardım etmek için ziyaretler yaptı.

Guo Huiqing, yaşlı çiftin bazı şeyleri yapamadığını ve onların çocuklarının dışarıda çalıştığını belirterek “Çocukları onlara bakamıyor. Daha fazla yardım edilirse daha iyi bir hayat elde edebilirler. Toksu ailesi bir dizi yoksullukla mücadele politikasından faydalanarak, 2017’de yoksulluktan kurtuldu.  2019’da tüm köydeki yoksulluktan kurtulan hanelerin kişi başına ortalama geliri 16 bin RMB seviyesine geldi. Toksu ailesinin kişi başına geliri bu rakamın üstüne çıktı” diye ekliyor.

Her sabah 8’de kalkıp, hayvanları besleyen, inekleri sağıp, avludaki toprakları çapalayıp gübreleyen Toksu şöyle noktalıyor: “Bir çifti olarak gelirimi artırmak için çok çabalıyorum. Bu yıl biraz daha sebze yetiştireceğiz. İhtiyacımız dışında kalan sebzeyi satıp para da kazanabileceğiz. Ülkemiz bizi o kadar destekliyor ki, buna karşılık olarak bizim de sıkı çalışmamız gerekiyor.” (Kaynak: Xin Xin /China Today Türkiye )Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.