TravelBird turizmde önemli bir işlevi yerine getirecek

Ünlülere, sektörlere ve yerellere (81 şehre) olmak üzere üç konu odaklı mobil uygulamalar geliştiren Hotbird ekosisteminin yenilikçi mobil turizm TV/Dergisi TravelBird yayın hayatına başladı.

Hotbird’ü ziyaret edip mobil turizm TV/dergisi hakkında bilgi alışverişinde bulunan eski turizm bakanlarımızdan Bahattin Yücel, 2013 yılında dünyada 1.1 trilyon dolarlık seyahat hacmi oluştuğunu belirtti. 2013 yılında toplam online satışların yüzde 13,5’nin mobil cihazlar aracılığıyla gerçekleştiğini hatırlatan Yücel “Bu da 96 milyar dolara denk geliyor. Önümüzdeki yıllarda bu pay yüzde 22’yi aşarak 200 milyar dolara yükselecek. Dolayısıyla mobil tatil ve seyahat satın alma tercihinin artacağını söylemek bir kehanet olmaz. Bu noktada TravelBird’ün doğuşunu kutluyor ve turizm sektöründe önemli bir işlevi yerine getireceğine de inanıyorum”dedi.

1kkTravelBird Genel Yayın Yönetmeni Kerem Köfteoğlu, yenilikçi mobil turizm TV/Dergisinin hem IOS (iPhone) hem de ANDROID platformları için hazırlandığını belirttikten sonra şu bilgileri verdi: “TravelBird’ü kısaca ‘fırsat arayan tatilcinin mobil uygulaması’ diye tanımlayabiliriz. Bu fırsatlar firmalardan aracısız olarak sunulacak, biz satış yapmayacağız. Sadece tatil ürünü geliştirenlerle tatilcilerin buluşmasına sağlayan bir platform oluşturuyor. Firmalar, Travelbird’e özel olarak hazırladıkları fırsatlarını tatilcilere doğrudan sunacak. Tatilci de her aşamada firma ile muhatap olup, gerçek fırsatları değerlendirecektir.”

Fırsatlar canlı yayında anlatılacak

Köfteoğlu, firmalara tatil fırsatları ile çok özel turlarını, cep telefonu üzerinden tatil tüketicisinin de katılıp soru sorabileceği interaktif canlı yayın imkanı sunduklarını hatırlattıktan sonra “Böylece hem tatil tüketicisi bilgilendirilecek hem de kolay satış yapılacak” diyor.

Travelbird’ün tüm haber ve video içeriklerinin deneyimli turizm gazetecileri tarafından hazırlandığını belirten Köfteoğlu, “Travelbird esnek bir altyapıya sahip. Dolayısıyla sektörden gelecek talepler ve ortaya çıkacak ihtiyaçlar doğrultusunda mobil turizm TV/Dergimizi sürekli geliştireceğiz. Böylece turizmciler ana faaliyet konularına odaklanıp, geliştirecekleri ürün ve fırsatları TravelBird uygulaması üzerinden tatilcilere sunma imkanına kavuşacak” diye ekliyor.

Sektörü yakından ilgilendiren etkinliklere katılıp cep telefonundan canlı yayınlar yapacaklarını söyleyen Köfteoğlu “Örneğin, 2 Nisan Cumartesi günü, saat 14’te Harbiye’deki İstanbul Hilton Bosphorus Otel’de gerçekleştirilecek olan ‘Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması’ kokteylinden canlı yayın yapacağız” diyor.

TravelBird uygulamasını iPhone (IOS) kullanıcıları: https://appsto.re/tr/gEQO9.i

Android kullanıcıları ise: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hotbird.travelbird

adresinden indirip kullanabilir.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.