Turizm pazarı ‘Yeniden Asya’ açılımıyla çeşitleniyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı turizm pazarını çeşitlendirmek amacıyla ‘Yeniden Asya’ (Asia Anew) adı verilen yeni açılımla başta Çin olmak üzere Asya’ya odaklı bir tanıtım stratejisi geliştirdi.

İçinde bulunduğumuzu 21. yüzyılda ekonomide ve diplomaside, sahada ve masada etkili olmak, Asya ile el ele olmayı gerektiriyor. Asya dünyanın ekonomik merkezi haline geliyor. Uluslararası toplum Asya’da daha fazla yer almak için ciddi bir rekabet halindedir.

Tanıtımlarda Göbeklitepe yoğun kullanılıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu farkındalıkla mevcut yaklaşımını zamana uydurup, geleceğe taşıyacak, Asya’nın farklılıklarını gözetirken bölgeye bütüncül bakabilen yeni bir açılım yaptı. Bakanlık yetkililerinden aldığımız bilgiye göre, ‘Yeniden Asya’ (Asia Anew) adı verilen bu açılımla ilişkilerimizin kapsamlı bir çerçeve dâhilinde ilerletilmesi hedefleniyor.

Asya ülkeleri ve Türkiye arasında siyaset ve ekonomide olduğu kadar kültür ve turizm alanında da işbirliğinin güçlenerek devam ettiğine dikkat çeken yetkililer, bu bağlamda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Çin, Hindistan, Japonya ve Güney Kore gibi önemli Asya ülkelerini öncelikli hedef pazarlar olarak belirlediğini hatırlatıyor.

Bu ülkelerdeki tanıtım faaliyetlerine ağırlık veriliyor. Yapılan yoğun tanıtım çalışmaları sonucunda 2018 yılında Çin, Hindistan ve Japonya pazarlarında yüzde 70’in üzerinde, Güney Kore’de ise yüzde 30 oranında turist artışı yaşandığı belirtiliyor.

2019 yılı Ocak-Ekim döneminde de ülkemize yönelik turist sayılarında yukarı doğru ivmenin devam ettiği görülüyor. Söz konusu dönemde Çin’de yüzde 10’luk, Japonya’da yüzde 27’lik, Güney Kore’de yüzde 37’lik ve son olarak Hindistan’da yüzde 59’luk bir turist artışının gerçekleştiği kaydediliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın söz konusu hedef pazarlardaki ülkemiz algısının pozitif yönde pekiştirilmesi ve turist sayılarındaki süre gelen artışın devam etmesi için önümüzdeki dönem reklam faaliyetlerinin yanı sıra, yoğun tanıtım çalışmalarını da devam ettireceği belirtiliyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.