Turizm ‘torba’ ya sığmaz!

Kamuoyu günlerdir Meclis’ten geçip yürürlüğe giren ‘Torba Yasa’yı tartışıyor. Biz de kısmen bilinen kısmen de henüz gündeme gelmemiş olan bir bakış açısıyla konuyu değerlendirmek istiyoruz.

Öncelikle, Torba Yasa’nın turizm çalışanlarının karşısına çıkardığı olumsuzluklara baktığımızda manzaranın özetle şöyle olduğunu görüyoruz:

Yasayla, mevcut İş Kanunu’nda yer alan ancak pratikte uygulanamayan ‘denkleştirme süresi’ turizm sektöründe zorunlu hale geliyor. Bu da turizm işletme belgeli işyerlerinde dört ay süreyle, yani sezonun tamamı için denkleştirme uygulaması yapılabileceği anlamına geliyor.

Denkleştirme uygulamasının yapıldığı dönemlerde işçiler yasaya göre 11 saat çalıştırılabiliyor. Oysa, uygulamada 11 saatlik süre turizm sektöründe genellikle aşıldığını hepimiz biliyoruz. Bu süreler için fazla mesai ücreti ödenmiyor. Kısacası Yasayla, turizm sektöründe fazla mesai ücreti fiilen kalkıyor.

Öte yandan, eskiden var olan ‘25 yaş’ sınırı kaldırılarak, yerine ‘ilk defa işe girenler’ ifadesi konuldu ki, bu da yaş sınırı olmaksızın, ilk defa işe girenler için halen en az 2 ay olan deneme süresinin 4 aya çıkmasına yol açtı. Turizmde işe girmek isteyenlerin yüzde 68’nin mesleğe yeni girmek isteyenlerden oluştuğunu dikkate aldığımızda, geniş bir kitleye her yıl sil baştan yapılarak ‘işe yeni girmiş’ gözüyle bakılarak stajyerliklerinin uzun süre devam edeceğini görüyoruz.

Bu noktada ileriye baktığımızda, Yasa’nın turizm cephesinde yaratabileceği olumsuzluklardan dolayı akıllı işverenler tarafından uygulanmayıp, kadük olabileceğine inanıyoruz. Çünkü, sağduyu sahibi işverenler, her ne kadar Torba Yasa ile bazı avantajlar elde etmiş olsalar da bindikleri dalı kesmezler diye umut ediyoruz.

Mantık; turizmde müşteri memnuniyetinin olmazsa olmaz koşul olduğunu bilen hiçbir işverenin tercihini vasıfsız işçiden yana kullanmayacağını söylüyor. Türkiye’nin dünya turizminde birinci liğde oynamaya başladığını dikkate alındığında da, çıtayı düşürecek girişimlerden uzak durulmak isteneceğini sanıyoruz.

Hiç şüphesiz yukarıda çizdiğimiz işveren tipinin tam tersi davranıp, diğer konularda olduğu gibi bu kez de meseleye kısa vadeli yaklaşanlar olacaktır! Biz yine de iyimserliğimizi korumak istiyoruz.

Çünkü, Türk turizmin ‘torba’ya sığmayacak bir büyüklüğe ulaştığını biliyoruz. İstihdam boyutu bilinen sektörde, geçen yıl sigortalı işçi sayısında önemli bir gelişme yaşandı. Şöyle ki, birçok sektörün aksine turizmde sigortalı çalışan sayısı 2010’da bir önceki yıla göre yüzde 31 artış kaydetti. Ayrıca, son yıllarda ‘sürdürülebilirlik’ konusunu ciddiye alanların sayısı artıyor. Konuya uzun vadeli bakış açısıyla yaklaşacak turizmcilerden dolayı, Torba Yasa’nın turizmciler cephesinde kadük olacağını tahmin ediyoruz.

Yayın Yeri ve Tarihi: www.tuyed.org.tr, 2011Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.

Bir cevap yazın