Turizmde “7 Yıldızlı” yalan!

Dünyada konaklama sektörü “7 yıldızlı” tanımlamasıyla Dubai’deki Burj El Arab oteliyle  tanıştı. Dubai’deki girişimcilerin kendi kendilerine ortaya attığı bu tanım, yayılarak Türkiye kıyılarına kadar geldi.

Özellikle Türkiye’nin turistik kıyılarında yeni bir oteli hizmete açmaya çalışanların bazılarının “Tesisimiz 7 yıldızlı olacak” diye demeç vermeye başlaması, turizmi yakından izleyenleri rahatsız etmeye başladı.

Konuyu spekülasyonlardan uzak durarak araştırdım. İlk olarak dünyada turizmin otoritesi olarak kabul edilenDünyaTurizm Örgütü (WTO), Uluslararası Otelci ve Restorancılar Birliği (IH & RA) ile Türkiye’den Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yayınlarını inceledim.

İncelediğim yayınların hiç birinde “7 yıldızlı” tesis kavramına ilişkin bir yazıya rastlamadım. Bu durum, dünya ve Türkiye’de turistik tesis kategorilerinde zaman zaman karşımıza çıkan “7 yıldızlı” tesis diye bir kavram olmadığına işaret ediyor.

Türkiye’de turistik tesislerin denetim ve yıldız sınıfının belirlenmesini Kültür ve Turizm Bakanlığı yapıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü, tesislere kontrolör yollayarak tesisin yıldızını belirliyor. Yetkililerden öğreniyoruz ki, yönetmelikte “7 yıldızlı tesis” tanımı diye bir kavram yok!

Bakanlık yetkilileri, turistik tesisin tanıtımına yönelik hazırlanacak materyallerde “7 yıldızlı” ibaresinin yer alması halinde tesis sahibine ceza uygulandığını söylüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkileri otellerin yıldız ve sınıfının yönetmelikle belirlendiğini, bu yönetmelikte 6 veya 7 yıldızlı diye bir tanım olmadığını, bu tür sınıflandırmaları kendi kendilerine yapanların cezalandırılacağını hatırlatıyor.

Türkiye’deki tesislerin yıldızı nasıl belirleniyor?

1 Yıldızlı Oteller: En az 10 oda kapasiteli olmalı. Kahvaltı ofisi ve bağlantılı kahvaltı salonu, yeterli büyüklükteki oturma salonu veya varsa lokanta, bu amaçla kullanılabilir. Odalarda telefon hizmeti olmalı.

2 Yıldızlı Oteller: En az 20 oda kapasiteli olmalı. Bar düzenlemesi, iklim koşullarına göre genel mahallerde klima sistemi, yatak katlarında kat hizmetleri için ofis veya dolap bulunmalı.

3 Yıldızlı Oteller: En az 40 odalı olmalı. İkinci sınıf lokanta veya kafeteryası, klima, kişi başına 1.2 metrekare olmak üzere en az 50 kişilik çok amaçlı salonu ile çamaşır yıkama ve ütüleme hizmeti olacak.

4 Yıldızlı Oteller: En az 80 odalı olmalı. Asansörü, her katta kat ofisi düzenlemesi, kuru temizleme hizmeti, doktor ve hemşire hizmeti, odalarda minibar ilepasta ve içki servisi verilen en az 100 kişilik salon.

5 Yıldızlı Oteller: En az 120 odalı olacak. Oda sayısının en az yüzde 20’si kadar park yeri imkanı ve garajı bulunmalı. Uydu veya video yayınları imkanı, 24 saat oda servisi ve turizm amaçlı satış üniteleri olmalı.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.

Bir cevap yazın