Turizmde gençlik örgütlenmeleri artıyor

Nevşehir Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından, 23 Aralık 2010 tarihinde Peri Tower Otel’de gerçekleşen “Turizmde Kariyer ve Başarı” konulu panelde yarının turizmcilerine seslenme imkanı bulduk. Gençlere umutlu olmalarını önerirken bu önerimizi dayandırdığımız gerekçeleri şöyle özetledik:

Turizmde her anlamda ezberlerin bozulduğu bir döneme girdik. Örneğin, 1980’li yıllarda turizm sektörüyle uzaktan yakından ilgisi olmadan birileri de bu alana girdi. O yıllar tur operatörleri yeni destinasyon arıyordu ve Türkiye hem bu ihtiyacı karşılacak hem de en yeni tesislere sahip ülke olmasından dolayı turisti ülkemize yönlendirdiler. Bundan dolayı bazı turizmciler ‘birşey yapmamıza gerek yok, turist nasıl olsa geliyor’ anlaşına sahipti.

Ancak, zamanda işler değişti hemen hemen her ülke turizm pastasına uzanınca rekabetin hız ve şiddeti arttı. Bu da karşımıza planlama, pazarlama, sürdürülebilirlik gibi olmazsa olmaz kavramları çıkardı. Bu arada bazı işletmelerde yavaş yavaş direksiyonun başına turizm veya işletme eğitimi alan üçüncü kuşak geçmeye başladı. Turizmdeki bu gençleşme ve kabuk değişimi olumlu bir yönde gelişerek devam ediyor.

Turizm alanında kariyer yapmak isteyen siz gençler, dünyadaki gelişmeleri yakından izlemek zorundasınız. Bol bol araştırma yapın. Sabırlı, öğrenme ve eleştiriye açık olun. Korkularınızla yüzleşip onları yenin. Yapılan araştırmalar artık ailelerin çocukları için turizm eğitim tercihinin ilk 5’e yükseldiğini gösteriyor. Yani aileler de turizmdeki potansiyelin farkında. Bu da olumlu başka bir gelişme…

Yaptığımız araştırmalar, dünyada 400’e yakın turizm çeşidi olduğu ortaya koydu. Türkiye’de topu topu 20-25 çeşit turizm yapıldığı dikkate aldığımızda bu alanın ne kadar bakir olduğu daha iyi anlaşılıyor. Yeni turizm çeşitleri karşınıza yeni iş fırsatları çıkarıyor. Mevcut bilgilerinize ek olarak yakın zamanda karşımıza çıkacak olan kruvaziyerlerde içecek sunuculuk (Bartender), kayakçılara rota düzenleme (Groomer), tarihi miras yorumculuğu, outdoor kılavuzluğu, çığ kontrolcüsü (Patroller) kişiye özel hizmet sunan tesislerde Deneyim Ustaları, Hibrit Spa pazarlamacılığı ve önümüzdeki yıllarda daha sık konuşacağımız ancak ne tür pozisyon talebi yaratacağını kestiremediğimiz uzay turizmine de hazır olun.

Öte yandan, turizm gençliğinin kendi sorunlarını çözmek için birçok alanda örgütlenerek sahaya inmesi dikkat çekiyor. Örneğin, Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nin öğrencileri biraraya gelerek 1. Turizm Kurultayı’nı düzenledi. Gençler kendileriyle ilgili kararları artık kendileri alıyor. İki yıl önce kurulan Genç Turizmciler Derneği etkinlik üstüne etkinlik düzenliyor. Söz konusu örgütlenmelerin yanı sıra, kısa süre önce bunlara bir yenisi eklendi. Mersinli turizm öğrencileri de Turizm Öğrencileri Derneği çatısı altında toplandı.

Sorunlarınıza çözüm arıyorsanız mutlaka bu örgütlenmelerin içinde olun. Çözülmesini istediğiniz sorunlarınızı bu çatılar altında tartışın. Tüm turizm gençlik örgütlerinin birlik içinde olmasını ve sorunlarla önerilerinizi raporlaştırmalarını sağlayın. Sorunlarınızı çözmenin araştırmacı ve birleştirici olmaktan geçtiğini aklınızdan çıkarmayın.

27-12-2010Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.