“Türkiye’de çok büyüyeceğiz”

TUI turizmin dünya devi. TUI PLC CEO’su Peter Long, Alman devin Türkiye stratejisini açıkladı. Long, önümüzdeki dönemde Türkiye’ye yeni markalar getireceklerini söyledi.
2PeterLongDünya turizm endüstrisi Avrupa merkezli şirketler tarafından yönlendiriliyor. Bu şirketler, bir tur operatörü olmanın çok ötesinde bir güce ve varlığa sahipler. Otellerin yanı sıra, kurvaziyer gemileri ve uçakları var. Binlerce çalışana, yüzlerce ofise sahipler. Kendi başlarına birer turizm ekosistemi gibi faaliyet gösteriyorlar. İşte bu şirketlerden birisi de TUI…
18 milyar euro’yu aşan cirosu, 24 ülkedeki 248 oteli ve toplam 74 bin çalışanıyla 180 ülkeye yılda 30 milyon turist gönderen TUI için “turizmin dünya devi” benzetmesi yapılır. Bünyesinde tur operatörlüğünden otellere, kruvaziyer gemilerinden uçak şirketlerine kadar 240 farklı markayı barındıran TUI PLC CEO’su Peter Long, geçen hafta Antalya’da üçüncüsü gerçekleştirilen Resort Turizm Kongresi’ne katıdı. Basın karşısına sık çıkmayan Long, Para Dergisi’ne özel bir röportaj verdi. Long, turizmi ve Türkiye’yi değerlendirdi.

Bu yaz misafirleriniz ‘en gözde tatil merkezi’ olarak Türkiye’yi belirledi. Siz TUİ olarak Türkiye’ye ilişkin nasıl bir strateji izleyeceksiniz?
Ana kaynak pazarlar olarak kabul ettiğimiz 31 ülkeden dünyaya turist gönderiyoruz. Müşteriler tatillerini paket olarak alıyorlar ve bunun için piyasanın içindeki büyük oyuncuları tercih ediyorlar. Biz otelcileri ve diğer partnerleri bir platformda bir araya getirerek farklı kanallar açtık. Türkiye’de Barut Grubu ile özel bir anlaşma yaptık. Türkiye’de otelcilikte belli bir uzmanlığa ulaşmış kesimlerle birlikte yeni çalışmalar yapmak istiyoruz. Yeni işbirliği modellerine açığız. Türkiye pazarında daha da büyümek istiyoruz. Türkiye’deki büyüme planımızı bu stratejiye göre yapıyoruz. Türkiye pazarının bize büyüme konusunda önemli fırsatlar sunduğuna inanıyoruz.
Türkiye’ye yeni bir otel markası getirme planınız var mı?
Bünyemizde birçok otel markası var. Türkiye’de kurduğumuz TUI Travel Hotels Management, bize ait otel markalarının işletmesini yürütecek. 2014 yazında Türkiye’de Club Magic Life, ikisi de TUI Best Family olmak üzere üç tesisimiz devreye girecek. TUI Best Family otellerinden biri Belek, diğeri Dalaman’da hizmet verecek. Mevcut markalara diğerlerini de ekleyeceğiz. Yani Türkiye’de çok büyüyeceğiz.
Çin pazarında Türkiye ile ortak hareket etme kararı aldınız. Bu konudaki son durum nedir?
Çin pazarı için Türkiye ile bir ‘joint-venture’ yaptık. Buraya yönelik seyahat hizmetlerinin nasıl , geliştirileceği üzerinde çalışıyoruz. Bunun uygun formülünü bulup ileriye bakmak hedefindeyiz. Bu konuda hala geliştirilmesi gereken noktalar ve atılması gereken adımlar var. Asya’daki büyümeye baktığımızda buradaki büyümenin yavaş yavaş gerçekleşeceğini söylemeliyim. Yeni bir müşteri kitlesiyle karşı karşıya kalacağız. Tur operatörü olarak biz de konumlanmamızı yeni gelişmelere göre yapıp, bunları yakından takip etmeyi planlıyoruz.
Avrupa’daki ekonomik durgunluğun 2014 sezonuna yansımasını nasıl olur?
Avrupa’da kara bulutlar dağılmaya başladı. Bunun olumlu etkisini göreceğiz. 2013’ün sonunda ciromuzda ılımlı bir büyüme bekliyoruz. Grup olarak 2014 yılına iyimser bakıyoruz. 2014 yazında dokuz ülkede 100’ü aşkın farklı pozisyon için bin 500’ün üzerinde kişiye yeni istihdam sağlamayı planlıyoruz.
Avrupa’da tur operatörleri arasındaki kıyasıya rekabeti nasıl değerlendiriyorsunuz?
Rekabeti son derece sağlıklı görüyorum ve bundan hiçbir endişe duymuyorum. Avrupa’da bu alandaki konsolidasyonun sonuna geliniyor. Biz de dikey entegrasyonu optimize ederek, nakit akışına odaklandık. Ürün çeşitlendirmesine giderek, misafirlerimize özel deneyimler sunuyoruz. Her piyasada ‘1 numara’ olmak istiyoruz. Bize ölçek ve karlılık kazandıracak her şeyi yapmak istiyoruz. Doğrudan dağıtım, Özel tatil ve tatil köylerine odaklanarak hizmet veriyoruz. Bu hizmet anlayışımızı da ‘farklılaştırılmış ürün’ bakış açısıyla formatladık. Yeni format bize benzersiz içerikte ürünler sunma imkânı sağlıyor. Önümüzdeki dönemde büyümemizi pekiştirerek pazardaki liderliğimizi sürdüreceğiz.
Turizmin geleceğini nasıl görüyorsunuz? Önümüzdeki yıllarda ne tür gelişmelere tanık olacağız?

Gelecekte turizmde sağlıklı büyümelere tanık olacağız. Büyümenin sadece geleneksel pazarlarda değil, Rusya ve Çin gibi ülkeler ile Afrika ve diğer gelişmekte olan bölgelere de yayılacağına inanıyoruz. Bir örnek vermek gerekirse, yaptırdığımız eğilim analizinden çıkan sonuçlar, 2017 yılında Avrupa’nın baskın turistlerinin Çinliler olacağını ortaya koydu. Bu durum ‘niş’ alanların gelişmesine yol açarak, orta vadede önemli büyümeleri beraberinde getirecek. ABD ve Avustralya. Çinli turistler için son birkaç yıldır yarış halinde. Avrupa’nın da bu yarışın içinde olması lazım.

“Küresel turizmin önemli oyuncusu oldunuz”
Uluslararası 3. Resort Turizm Kongresi’nde konuşan TUI CEO’su Peter Long, Türk turizmcilere bazı önerilerde bulundu. İşte bu önerilerden bazıları: “Türkiye’nin turizmdeki başarısı profesyonel bir başarı. Sıcaklığınız ve misafirperverliğiniz müşterilerimiz için vazgeçilmez unsurlar. Gelinen noktada Türkiye, küresel turizmin önemli bir oyuncusu haline geldi. Siz turizmciler ne yapıyorsanız, bunu yapmaya devam edin. Destinasyonlarınızı aşın geliştirme hatasına düşmeyin. Mevcut kaliteyi korumaya önem verin. Her gittiğim yerde kış turizminin artırılması gerekir deniliyor. Bu konuda ne yapılabilir? Örneğin, misafirleri sanki kışın kapalıymış gibi gözüken bir tatil köyüne getiremezsiniz. Kışın da o otellerin canlı kalmaya devam etmesini sağlamak lazım. Antalya, çok canlı bir kış destinasyonu olabilir. Bu bir zorluk ama aynı zamanda bir fırsat da olabilir…”

Türkiye’de 17 oteli var
Dünyanın önemli turistik merkezlerinde TUl’ye ait çeşitli otel markaları var. Bu markalardan Magic Life, Robinson Club, Viverde, Puravida, Sensatori, Iberotel, ve Sensimar Türkiye’de hizmet veriyor. Sayıları 17’ye ulaşan TUl’nin Türkiye’deki otellerinin yatak kapasitesi 15 bini aşıyor. Önümüzdeki yıl da söz konusu markalara TUl Best Family ile grubun 3 yıldızlı Suneo Club zincinden oteller de Türkiye’de hizmet vermeye başlayacak.

1helmutBu arada 3.Resort Kongresi’nin ana konuşmacısı Almanya Eski Başbakanı Gerhard Schröder’le ayaküstü sohbet etme imkanı bulduk.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.