Uçaklar KKTC’de ambargoyu nasıl deliyor?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Almanya’dan kalkan uçaktan inen 65 yaşındaki turistle koronavirüsle (Covid 19) tanıştı.

Haftalık Para Dergisi’nde yaptığım haberde bu konuda şunları yazmıştım: “Virüsün saptandığı Alman turistle birlikte gelen 30 turistin konakladığı Salamis Bay Conti, Port View Hotel ve Prime Oscar Hotel karantinaya alındı. Charter uçuşları 1 Nisan’a kadar durdurdu.

Virüsün dünyayı etkilediği şu günlerde, KKTC’de yaşanan olay diğer ülkelerde görülenlerden çok farklı değil. Ancak akıllara, uçağın KKTC’yi resmi olarak tanımayan Almanya’dan kalkıp KKTC’ye gelerek ambargoyu nasıl deldiği sorusu takıldı.

Öncelikle Almanya’dan KKTC’ye yolcuları Gözen Holding bünyesindeki Freebird Havayolları’nın taşıdığını söyleyelim. ICOA (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü) 1986’dan beri KKTC’ye direk uçuş izni vermediğinden KKTC’nin Ercan Havalimanı yıllardır izolasyondan olumsuz etkileniyor. Seferini KKTC’ye direk uçuş şeklinde yapamayan Freebird, bunu havacılıkta “touchdown” olarak bilinen sistemle yapmış. Touchdown’ı kısaca direk uçuş yerine ‘yarı-direk’ uçuş şeklinde gerçekleştirilen sefer olarak özetleyebiliriz. Almanya’dan KKTC’ye gitmek için kalkan uçak, önce Türkiye’den KKTC’ye yakın şehirlerden Antalya’ya iniyor.

Uçağın tekerlekleri Antalya Havalimanı’na değer değmez, yolcular indirilmeden, valiz alma-yükleme yapılmadan yeniden havalanıp seferini Ercan Havalimanı’nda tamamlıyor. Böylece sefer, aktarmasız olarak Almanya-Antalya-Ercan Havalimanı şeklinde gerçekleştiriliyor.

Turist deposu Avrupa’dan KKTC’ye yolcu taşıyan havayollarının hepsi ambargoyu delmek için mecburen touchdown sistemini kullanıyormuş. Ne diyelim, dileriz KKTC’ye uygulanan ambargo kaldırılır da touchdown gibi hülle sisteme ihtiyaç duyulmaz…Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.