Uluslararası Örgütler Çin ile Ticareti Geliştirmek İstiyor

2020 yılı Çin Uluslararası Hizmet Ticareti Fuarı (CIFTIS) Beijing’de devam ediyor. Fuara katılan uluslararası şirketler, kurumlar ve örgütler, Çin ile hizmet ticaretini yüksek kaliteli düzeyde geliştirmeyi arzuladıklarını ifade ediyor.

Hizmet ticareti alanında en büyük fuar olarak nitelendirilen CIFTIS’e, 148 ülke ve bölgeden gelen 18 bin kurum ve 100 binden fazla kişi katılıyor. Dünyanın en büyük 500 şirketinden biri olan ABB Grubu’nun CEO’su Björn Rosengren, “CIFTIS, Çin ekonomisinin hızlı geliştiğini ve Çin’in dışa açılma niyetinin değişmediğini gösteriyor” diye konuştu. Rosengren, Çin’in 5G, Veri Merkezi, elektrikli otomobil ve yapay zeka gibi alanlarda kaydettiği başarıların, ABB Grubu’nun gelişme vizyonuna uygun olduğunu ifade etti.

Rosengren, “Çin dışa açılma boyutunu genişletip ileri teknoloji geliştirmeye hız verdiği için ekonomik büyümeyi devam ettirebiliyor. ‘Çin’de, Çin ve Dünya İçin’ sloganıyla faaliyetlerde bulunan ABB Grubu, Çin’e yatırımlarını artıracaktır. Çin’deki ilgili taraflarla işbirliğini yoğunlaştırmak isteyen şirketimiz, küresel ekonominin canlandırılması ve dünyanın sürdürülebilir kalkınmasına katkı yapmaya hazırdır” dedi.

Çin 2020’de büyüyen tek ekonomi! 

Fuar kapsamında düzenlenen Hizmet Ticaretinin Kolaylaştırılması Forumu’na katılan Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Çin Temsilcisi Steven Alan Barnett ise, Covid-19 salgını nedeniyle dünya ekonomisi küçülürken, Çin’in büyümeyi koruyan tek ekonomi olduğuna dikkat çekti.

Barnett açıklamasında şunları söyledi: “Haziran ayı verilerine göre, dünya ekonomisinin bu yıl geçen yıla kıyasla yüzde 5 daralacağı tahmin ediliyor. Salgın bütün dünyaya zarar verdi. Ancak, günümüzde ekonomik istikrarı koruyan Çin, 2020’de büyümeyi sürdüren tek ekonomi olacak.”

Yeni teknolojiler vitrine çıktı

Bu arada Beijing’de CIFTIS, en son teknolojilerin vitrine çıktığı bir etkinliğe dönüştü. Fuar ziyaretçileri giyilebilir teknolojiler sayesinde sanal ortamda çeşitli etkinlikleri deneyimleme fırsatı buldu. China.org.cn‘nin haberine göre, bu deneyimler arasında VR ile kayak simülasyonundan araba sürmeye, akıllı temassız robotları izlemekten 5G ile uzaktan sağlık çözümlerine kadar geniş yelpazede hizmetler bulunuyor.

İstatistiklere göre, küresel ekonominin yüzde 60’ını oluşturan hizmet sektörü, dünya ekonomisinin yeni büyüme motorlarından biri haline geldi. Son yıllarda Çin hükümeti, hizmet ticaretinde dışa açılma boyutunun genişletilmesi ve ticaret ve yatırım ortamının iyileştirilmesi konularında büyük çaba gösterdi. Çin, hizmet sektöründeki yabancı şirketlerle işbirliğini sıkılaştırmaya da devam ediyor.

Dünya Bankası Asya-Pasifik Bölgesi Başkan Yardımcısı Victoria Kwakwa, “Küresel hizmet ticaretinin kolaylaştırılmasında Çin öncü rolü oynayabilir. Mesela, bölgesel kapsamlı ekonomik ortaklıklar ve ikili anlaşmalarla hizmet ticareti sektörünün kapsamını genişletebilir” ifadelerini kullandı.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.