Ünlü etkinlik düzenleyicileri İstanbul’da buluşacak

Kongre, Toplantı ve Etkinlik Sektörü Fuarı’nın (ACE of M.I.C.E. ) yedincisi,  22 – 24 Ocak 2020 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi (ICC) ‘de gerçekleştirilecek. Fuar kapsamında dünyada ilk kez gerçekleştirilecek olan ‘’PRODUCTİON TALKS’’ konferansı ile dev prodüksiyonları düzenleyen dünyaca ünlü isimler konuşmalar yapacak.

‘’PRODUCTİON TALKS’’ adlı etkinliğe aralarında Oscar ödülleri ve onlarca Broadway müzikalinin sahne yaratıcısı Derek MCLANE, Cirque du Soleil’in prodüksiyonunu yapan Bernard POIRIER, 2000 yılından bu yana Eurovision’un Prodüksiyon direktörü Ola MELZIG, EXPO 2017 açılış şovu ve BMW 100.yıl etkinliğinin teknik tasarımcısı Andree VERLEGER,  FIFA Dünya Kupası, Londra olimpiyatları ve Beyonce konserlerinin prodüksiyonlarını üstlenen Tim ROUTLEGDE, Kış Olimpiyatları ile FIFA Dünya Kupası açılış şovlarını yapan Frank LOSHE, Rio olimpiyatları ile EXPO’nun açılış şovunu üstlenen Adriano Martello konuşacak. Söz konusu ünlülerin yanı sıra, diğer konuşmacılar ses getiren bir etkinlikler nasıl planlanır, nasıl tasarlanıp yönetilir konularında deneyimlerini aktaracakları belirtiliyor.

Türkiye’de kongre turizmi gelirinin 9 milyar dolar seviyesinde olduğunu belirten Turizm Medya Grubu Başkanı Volkan Ataman,Mastercard’ın yapmış olduğu bir araştırmaya göre turistlerin İstanbul’da günlük yaptıkları harcama tutarı 108 dolarken, Antalya’da 45 dolar, Paris’te 301 dolar, Dubai’de ise 537 dolar seviyelerinde. Türkiye 2023 yılında 75 milyon turist, 65 milyar dolar turizm geliri ve gecelik 86 dolarlık bir harcama hedefi ortaya koydu ve turizm tanıtım ajansını faal hale getirme çalışmalarına başladı. Dünya turizm gelirleri içinde MICE sektörünün yüzde 30’luk bir paya sahip olduğunu düşünürsek, Türkiye’deki MICE sektörü için 19.5 milyar dolar gibi bir beklentiye sahip olmamız gerekiyor” dedi.  

İstanbul’a yol haritası

Fuar kapsamında yine ilk kez düzenlenecek olan ‘’İSTANBUL MICE ZİRVESİ’ ’ile İstanbul’u hak ettiği gibi dünya MICE sektörü lider destinasyonu olması için yol haritasının belirleneceği kaydediliyor. 5 ayrı oturumdan oluşacak olan konferans programına protokol, uluslararası kongre, toplantı ve etkinlik düzenleyen MICE firmaları, Kongre merkezleri ile ulusal ve uluslararası zincir otellerin başkanları, ICVB koordinasyonu ile Londra, Barcelona ve Viyana Convention Bureaularının direktörleri ve önemli Destinasyon yönetim şirketleri başkanları  konuşmacı olarak katılacak ve 1 günlük zirve sonrası sonuç bildirgesi yayımlanacak.

Dünya Etkinlik sektörünün en prestijli ödüllerinden birisi olan Eventex’in “All – Stars” yarışmasında, dünyanın en etkin organizasyon lideri olmaya aday gösterildiğini açıklayan Ataman şöyle konuştu: “Şehrimize dünya çapında ses getirecek festival ve etkinliklerin kazandırılması gerekiyor. Bu etkinliklerin dünyada ses getirecek şekilde yoğun iletişim kampanyalarının gerçekleştirilmesi, dev ışık festivalleri, konserler, Yılbaşı etkinlikleri, influencer-blogger etkinlikleri, Spor organizasyonları, Uluslararası Gastronomi ve Shopping festivalleri yapılmalı. Uluslararası çapta Kültür ve Sanat etkinliklerinin hayata geçirilmesi ile Türkiye’nin global pazarda MICE etkinlikleri kapsamında ön plana çıkabilir.”

İstanbul’un MICE potansiyelinin gösterilmesi gerektiğinin altını çizen Ataman şu önerileri yaptı: “Şehirde turistlerin ve delegelerin kendilerini güvenli hissedeceği bir güvenlik politikası devreye alınmalı. Kötü görünüm sunan dilenci, evsizler, sokak hayvanları için çözümler v.s gibi konularında net politikaların ortaya konmalı. Taksilerin tek tip olması, eğitim sertifika zorunluluğunun getirilmesi ve düzenli denetlenip, şehir tabelalarının Türkçe-İngilizce olarak yapılandırılması gerekiyor. Müzelerimizde teknolojik ve deneyim yaşatan bir dönüşümün sağlanması, turizm information bürolarımızın daha cazibeli bir hale getirilmeli. Özellikle turistik yerlerdeki esnafımızın eğitim çalışmalarına başlanıp, şehre sanatsal yatırımların yapılması önem arz ediyor.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.