Uzay Aracı Takip Gemisi Fırlatma Gözlem Görevi Tamamlandı

Çin’in uzay aracı takip gemisi Yuanwang-5, Pasifik Okyanusu’ndaki Tiantong 1-03 uydusunun fırlatılmasını garanti altına alma ve izleme görevini Çarşamba günü tamamladı.

(Xinhua) — Çin, mobil telekomünikasyon uydusunu Çarşamba günü Beijing saatiyle 00:25’te (GMT Salı 16:25) başarılı şekilde fırlattı. Uydu, planlanan yörüngeye girdi.

Fırlatma için tek deniz gözlem alanı olan Yuanwang-5, roketin ölçümü ve uydunun takibinden sorumluydu. Gemi aynı zamanda veri hesaplama ve uzay-kara bilgi değişimi gerçekleştirdi.

Gemideki ölçüm ve kontrol sistemi operasyonu dalgalı denizlerde stabil kalarak fırlatmanın kritik aşamalarının sorunsuz şekilde gerçekleştirilmesini sağladı.

Çin’in Yuanwang filosu 2021 yılında yoğunlaştırılmış ve zorlu görevler gerçekleştirecek. Sadece Yuanwang-5 bile
200 günden fazla açık denizde faaliyet gösterecek ve 10 civarında denizcilik görevi yürütecek.

Xinhua’dan Guo Wenbin, Tiantong 1-03 uydusunu taşıyan Uzun Yürüyüş-3B taşıyıcı roketi, Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaletinde bulunan Xichang Uydu Fırlatma Merkezi’nden fırlatılışını görüntüledi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.