Uzun Yürüyüş-5B Roketi uzaya fırlatıldı

Yeni büyük taşıyıcı roket Uzun Yürüyüş-5B’nin 5 Mayıs’taki ilk başarılı uçuşuyla Çin uzay istasyonu inşasına bir adım daha yaklaştı.

Çin Fırlatıcı Teknolojileri Akademisi’nin yöneticisi Wang Xiaojun’ın verdiği bilgiye göre, Çin’in en büyük taşıyıcı roketi Uzun Yürüyüş-5’in bir varyantı olan yeni roket, Çin’in uzay faaliyetlerinin genişlemesine yardımcı olacak.

Uzunluğu 53.7 metre, çekirdek bölümünün çapı 5 metre olan Uzun Yürüyüş-5B’nin 3.35 metre çapında dört yardımcı roketi bulunuyor..

Roket, sıvı hidrojen, sıvı oksijen ve kerosen içeren çevre dostu bir yakıt kullanıyor. Roketin kalkış kütlesi 849 ton ve kalkış esnasındaki itme kuvveti yaklaşık bin 78 ton.

Uzun Yürüyüş-5’le karşılaştırıldığında Uzun Yürüyüş-5B’nin çekirdek bölümü bir eksik ama kaplaması daha geniş. Uzun Yürüyüş-5B’nin 20.5 metrelik uzunluğu, 5.3 metrelik çapıyla neredeyse altı katlı bir bina yüksekliğindeki kaplaması, Uzun Yürüyüş-5’in kaplamasından neredeyse sekiz metre daha uzun.

Uzun Yürüyüş-5B’nin roketi Çin’in alçak yörüngeye yük taşıma kapasitesini 14 tondan 22 tona çıkardı. Bu da dünyanın önde gelen fırlatma araçlarının taşıma kapasitesine eşit.

Çin’in mevcut taşıyıcı roketleri arasında en büyük taşıma kapasitesine sahip olan Uzun Yürüyüş-5B, bu özelliğiyle büyük uzay araçlarını taşıyabilir. Örneğin Çin’in uzay istasyonunun her bir modülü 20 tonun üzerinde olacak ve ancak bu yeni roketle uzaya taşınabilecek.

Bu yıl Çin’in büyük taşıyıcı roketleri iki uçuş daha gerçekleştirecek. Uzun Yürüyüş 5, temmuz ayında Çin’in ilk Mars araştırma aracını; 2020 sonunda da Ay’dan örnek toplayacak Ay araştırma aracı Chang’e-5’yi taşıyacak ve geri getirecek.

Bu yıl, aynı zamanda, Çin’in ilk uydusu Dongfanghong-1’in 24 Nisan 1970’te 173 kilogramlık taşıma kapasitesine sahip Uzun Yürüyüş-1 roketiyle uzaya fırlatılmasının 50. yıldönümü.

 Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.