Wang Wen : Türkiye Çin’de yeterince tanıtılmıyor

CIPG ve Turkuvaz Medya’nın ortaklaşa düzenlediği “Covid Sonrası Çin ve Türkiye’nin Ortak Geleceği” başlıklı online konferansta konuşan Çin Renmin Üniversitesi Chongyang Finansal Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Wang Wen, Türkiye’nin sahip olduğu potansiyelinin Çin’de yeterince tanıtmadığını belirtti.

G20’ye ev sahipliği yapan Türkiye’yi ziyaret ettiğinde çok etkilendiğini belirten Çin Renmin Üniversitesi Chongyang Finansal Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Wang Wen, “Covid 19 döneminde Türkiye ile ilgili WeChat’te paylaştım bazı bilgiler çok ilgi gördü” dedi.

Türkiye’nin sosyal medya hesaplarında tanıtıldığını ve artık ‘romantik’ temasıyla bilindiğine işaret eden Wang, “İki ülke arasında kültürel çalışmalar artıyor. Ancak hala yeterli olduğunu söyleyemeyiz. Türkiye’yi her ziyaret edişimde bende farklı etkiler bıraktı. Türkiye, sahip olduğu potansiyelini Çin’de yeterince tanıtamıyor. Nitekim Türkiye ayarındaki bazı ülkelere baktığımızda, Çin’den 1-2 milyon turist çektiklerini görüyoruz. Son yıllardaki rakamlara baktığımızda eskiye nazaran daha iyi olduğunu görüyoruz. Ama yeterli değil” dedi.

Çinlilerin Türkiye’yi okudukları haberlerden tanımaya çalıştığını ileri süren Wang konuyla ilgili görüşlerini şöyle anlattı: “Bu yeterli olmuyor dolayısıyla etkinlik sayısını artırmalıyız. Çin’de Türkiye’yi araştıran 100 kadar akademisyen var. Bu sayıyı da artırmakta yarar var. İki ülke arasında akademik alanda karşılıklı iş birliklerini arttırmalıyız. İki ülkenin birbirine benzeyen birçok yanı var. Bunların ortak hedefler doğrultusunda iyi anlatılması gerekiyor. ABD ve Batı kaynaklı yanlı haberlerden kurtulmamız gerekiyor. Dünyanın çeşitli ülkelerindeki düşünce kuruluşlarıyla iş birliklerimiz var, benzer ilişkiyi Türkiye’de de geliştirmek istiyoruz. Düşünce kuruluşlarının geçmiş ve gelecek için iş birliklerini güçlendirmesi lazım. Türkiye ile G20 yönetişimi için ortak çaba harcamalıyız.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.