WeChat yasağına ihtiyati tedbir gelebilir

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) bir yargıç, Başkan Donald Trump’ın mesajlaşma uygulaması WeChat üzerindeki yasağını geçici olarak durdurmaya hazırlanıyor.

Bloomberg’in haberine göre, yargıç Laurel Beeler, başkanın emri çok belirsiz olduğu için ihtiyati tedbir kararı vermeye hazır olduğunu söyledi.

WeChat kullanıcıları, Trump yönetiminin ABD’de WeChat’in bireysel kullanıcılar, işletmeler ve gruplar tarafından kullanılmasını yasaklamasını engellemek için San Francisco’daki ABD Bölge Mahkemesinde bir ön tedbir talebinde bulunmuştu.

Ticaret Bakanı Wilbur Ross, hangi WeChat işlemlerinin yasaklanacağını açıklayan düzenlemeleri Pazar gününe kadar yayınlamaya hazırlanıyor.

Adalet Bakanlığı çarşamba günü yaptığı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri uygulamayı yasaklasa bile WeChat kullanıcılarının hukuki veya cezai yaptırımlarla karşılaşmayacağını duyurdu.

WeChat, dünya çapında bir milyardan fazla insan tarafından kullanılan bir mesajlaşma, sosyal medya ve elektronik ödeme uygulamasıdır.

Yasak yarın başlıyor

Trump yönetimi, Çinli şirketlere ait sosyal medya uygulamaları WeChat ve TikTok’u pazar (20 Eylül) gününden itibaren uygulama mağazalarından indirilmesini yasakladı.

Beyaz Saray’ın, pazar gününden itibaren WeChat’ın kullanımını engellemek için harekete geçecek ve TikTok’a ise 12 Kasım’a kadar ulusal güvenliğe yönelik endişelerin giderilmesi için süre vereceği açılandı.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Çin Komünist Partisi’nin ABD’nin ulusal güvenliğini, dış politikasını ve ekonomisini tehdit etmek için bu uygulamaları kullandığı kaydedildi.

ABD’deki kullanıcılara korumak adına bu uygulamalara erişimin ortadan kaldırılacağı ve işlevlerinin önemli ölçüde azaltılacağı belirtilen açıklamada, TikTok ve WeChat’in oluşturduğu tehditlerin aynı olmasa da benzer olduğu aktarıldı.

Açıklamada, her iki uygulamanın da kullanıcılardan konum, tarama ve arama geçmişleri de dahil olmak üzere veri topladığı belirtilerek, söz konusu şirketlerin Çin Komünist Partisi’nin istihbarat servisleriyle zorunlu işbirliği içinde olduğu iddia edildi.

Bakanlığın açıklamasında “Bu durum WeChat ve TikTok kullanımının ulusal güvenliğimiz için kabul edilemez riskler oluşturmasına neden oluyor” ifadeleri kullanıldı.

NSA Skandalı
ABD Bakanlığının bu iddiaları akla NSA (ABD Ulusal Güvenlik Dairesi) skandalını getirdi. Eski CIA ajanı Edward Snowden NSA programlarına ilişkin sızdırdığı bilgilerde, gizliliğin ihlal edilerek ABD’li şirketlerin kişisel verileri toplayıp istihbarat servislerine sunduğunu ortaya çıkarmıştı.

ABD’de bireysel hak ve özgürlük ihlallerini inceleyen kurul, ABD istihbarat birimlerinin bilgi toplama amacıyla yüzbinlerce cep telefonu mesajını saklamasının “yasadışı” olduğu ve “terörü önlemede çok fazla yarar sağlamadığı” hükmüne varmıştı.

Washington, veri hakkında bilgi anlamına gelen ‘metadata’ yoluyla cep telefonu konuşmalarından ve çağrılarından bilgi toplamanın, eski ABD Başkanı George W. Bush döneminde yürürlüğe giren ve adına yurtseverlik yasası (terörle mücadele yasası) denen düzenleme uyarınca yasal olduğunu savunuyor. (Kaynak: CRITurk/Aydınlık)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.