Wuhan Viroloji Enstitüsü kapılarını yabancı medyaya açtı

Yeni tip koronavirüs salgınının başlamasının ardından Wuhan Viroloji Enstitüsü kötü niyetli spekülasyonların ve komplo teorilerinin merkezine yerleştirildi.

Ameriksa Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump gerçekleri görmezden gelerek koronavirüsün Wuhan laboratuvarından kaynaklanmış olabileceğini iddia etti.

NBC geçtiğimiz Cuma günü Wuhan Viroloji Enstitüsü’ne girerek buradaki üst düzey uzmanlarla röportaj yapan ilk yabancı haber kuruluşu oldu. Amerikalı ekip laboratuvarı yaklaşık 5 saat gezdi ve Wuhan Viroloji Enstitüsü Direktörü Wang Yanyi ile röportaj yaptı.

“Bizi günah keçisi yaptılar”

Görüşme sırasında Wang Yanyi, kendisinin ve diğer laboratuvar personelinin haksız muamele gördüğünü söyledi. Wang Yanyi, salgınla küresel mücadelede araştırmalarının önemli katkı sağladığını söyledi. Örneğin yeni koronavirüsün genom dizisini keşfedip dünya ile paylaşan ilk ekiplerden biri olduklarını belirtti. Wang “Ancak maalesef, virüsün kaynağı konusunda günah keçisi muamelesi görüyoruz.” dedi.

“Trump’ın size özür borcu var mı?”
Röportaj sırasında NBC muhabiri “Başkan Trump’ın kendisine bir özür borçlu olup olmadığını” sordu. Wang Yanyi gülümsedi ve şöyle cevap verdi: “Wuhan Viroloji Enstitüsü’nün virüsün kaynağıyla hiçbir ilgisi yoktur. Birinin bizden özür dileyip dilememesi bu gerçeği değiştirmeyecek.”

Wang Yanyi, Wuhan Viroloji Enstitüsü’ndeki bilim insanlarından hiçbirinin yeni koronavirüse yakalanmadığını belirterek siyasi faktörlerin salgının izlenebilirliğini etkilememesi gerektiğini söyledi. Çin Bilimler Akademisi Wuhan Şubesi Başkanı ve Wuhan Viroloji Enstitüsü’nden araştırmacı Yuan Zhiming de NBC ekibine yaptığı açıklamada virüsün kökeniyle ilgili teorileri reddetti.

Kâr amacı gütmeyen New York merkezli bir kuruluş olan “Ecological Health Alliance” 16 yıldır Wuhan Viroloji Enstitüsü’yle iş birliği yapıyor. Birliğin başkanı Peter Dassak, “Hiçbir şeyi saklamaya çalıştıklarını sanmıyorum. Virüsün gen dizisini çabucak duyurdular. Laboratuvardan sızdığına dair kesinlikle hiçbir kanıt yok.” dedi.

Trump dezenformasyonu

Nisan ayı sonunda ABD Başkanı Trump, virüsün Wuhan laboratuvarından kaynaklandığına dair kanıtlar olduğunu ve bu kanıtları açıklayacağını söyledi. Elbette ellerinde bir kanıt yoktu. Çin’e saldırmayı pazarlık kozu olarak kullanan Trump, sık sık “Çin virüsü”, “Wuhan virüsü” ve “Kungfu virüsü” gibi dezenformasyonlar yaydı. Nisan ayında ABD istihbarat yetkilileri bile Başkan’ın komplo teorilerine ihtimal vermediklerine dair açıklamalar yapmak zorunda kaldı.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.