Wuhan’daki sağlık görevlileri, otel dönüşen 7 cruise gemisinde dinleniyor

Yangtze Nehri üzerinde sefer yapan yedi cruise gemisi,  Wuhan’da COVID-19’a karşı savaşan sağlık görevlilerinin yatıp dinlenebilmeleri amacıyla yüzer otele dönüştürüldü.

Çin Ulaştırma Bakanlığı ile Hubei Eyaleti Yichang yerel yönetimi işbirliğiyle, Yangtze Nehri’nin 660 km’lik hattı boyunca ‘yüzer otel’ gibi turistik hizmet veren yedi gemi, COVID-19’a karşı savaşan sağlık personeline otel hizmeti versin diye Wuhan limanına yanaştırıldı.

Xinhua’nın haberine göre, söz konusu geminin altısı Yichang’a, diğeri ise Çin’in batısındaki Chongqing Belediyesi’ne kayıtlı. Sağlık personeli için otel hizmeti vermeye başlayan yedi cruise gemisinin toplam yatak kapasitesinin 1.469’a ulaştığı, gemiler yangın söndürme, su ve güç kaynağına da sahip olduğu belirtiliyor.

Yichang yerel yönetimi, önümüzdeki günlerde, yedi gemiden atık ve kanalizasyonun toplanıp arıtılmasını yapacak çok işlevli bir çöp toplama gemisi de Wuhan’a gönderecek. Gemiler, salgın hastalığına karşı savaşan sağlık görevlilerinin zinde kalıp, güvenli yemek ve yatıp dinlenme imkanı sunuyor.

Xinhua’nın foto muhabirlerinden Li He, 21 Şubat 2020’de havadan çektiği fotoğrafta, Wuhan’daki Wangjiaxiang Yolcu Limanına ilk yanaşan “Lanjing” cruise gemisini görüntüledi. Xiao Yijiu ise diğer gemileri görüntüledi. (Çeviri: Hikmet Can Köfteoğlu)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.