Xİ’AN, BİNİNCİ ÇİN-AVRUPA YÜK TRENİNİ UĞURLADI

Çin’in kuzeybatısındaki Çin’in kuzeybatısındaki Shaanxi Eyaletinin başkenti Xi’an, bu yılın 1.000’inci Çin-Avrupa yük trenini uğurladı. Bininci X9041 treni, Kazakistan’a gitmek üzere Xi’an Uluslararası Limanı’ndan yola koyuldu. 

(China.org.cn/Foto: Xinhua)– Eyaletinin başkenti Xi’an, bu yılın 1.000’inci Çin-Avrupa yük trenini uğurladı. Bininci X9041 treni, Kazakistan’a gitmek üzere Xi’an Uluslararası Limanı’ndan yola koyuldu.Çin Demiryolu Xi’an Group yöneticilerinin verdiği bilgiye göre, 50 vagonlu X9041 treni,  bisiklet, oyuncak, bulaşık makinesi ve yüklendiği diğer mallarla birlikte  Çin ile kıta ve Orta Asya arasındaki Çin-Avrupa kargo treni hizmetinin bir parçası olarak Kazakistan için Xi’an Uluslararası Limanı istasyonundan ayrıldı.

Şirketin bir yöneticisi, bu yılın başından bu yana, KOVID-19 salgınının uluslararası endüstriyel zincirler ve tedarik zincirleri üzerindeki olumsuz etkisini en aza indirmek için Çin-Avrupa yük treni hizmetine öncelik verdiğini söyledi.

Pazartesi itibarıyla şehir, Çin-Avrupa yük treni hizmeti ile yıllık yüzde 26.76 artışla 41.286 kargo vagonunu elleçledi.

KOVID-19 salgını deniz ve hava taşımacılığı kapasitesini büyük ölçüde etkilediğinden, Çin-Avrupa yük treni hizmeti, uluslararası demiryolu lojistiğinin istikrar kazanmasında önemli bir rol oynadı. Hizmet, istikrar ve tüm hava şartlarına uygun özellikleri göz önüne alındığında, demiryolu salgın kontrol malzemeleri de dahil olmak üzere malların sorunsuz bir şekilde taşınmasını sağlıyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.