Xinjiang Ekonomik ve Sosyal Alanda Büyük Başarı Sağladı

Çok sayıda uzman Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin ekonomik ve sosyal kalkınmanın ilerletilmesi ve halkın yaşam seviyesinin iyileştirilmesi konularında büyük başarılar elde ettiğini dile getirdi.

Xinjiang Çalışmaları 3. Merkezi Sempozyumu 25-26 Eylül günlerinde Beijing’de düzenlendi. Sempozyuma katılan uzmanlar Çin hükümetinin Xinjiang’ın ekonomik ve sosyal kalkınmasında ve halkın yaşam seviyesinin iyileştirilmesinde büyük başarı elde ettiğini belirtti.

Pakistan İnsan Kaynakları ve Sermaye Yönetim Enstitüsü Müdürü Naim Buhari, Çin merkezi hükümetinin büyük çabalarıyla Xinjiang halkının büyük bir kısmının yoksulluktan kurtarıldığına ve büyük projelerin yerel halka istihdam fırsatları sağladığına işaret etti. Buhari, Çin Komünist Partisi (ÇKP) yönetiminin Xinjiang’ın modernleşmesine teminat sağladığının altını çizdi.

Özbekistan Devlet Dünya Dilleri Üniversitesinden Profesör Tursunali Kuziev, son yıllarda merkezi hükümetin ve başka eyaletlerin yardımıyla Xinjiang’ın ekonomik ve sosyal kalkınmasında büyük başarı elde edildiğini, yerel halkın mutluluk ve güven duygularının artmaya devam ettiğini belirtti. Kuziev, Xinjiang’ın güvenliği ve halkın mutlu yaşamının ÇKP’nin liderliği sayesinde mümkün olduğunu kaydetti.

Xinjiang’ın konumu yükseliyor

Rusya Bilimler Akademisi’nin Dünya Ekonomisi ve Uluslararası İlişkiler Fakültesi Dekan Yardımcısı Alexander Lomanov, Çin hükümetinin Xinjiang’ı geliştirmek için büyük çaba harcadığını kaydederek, yerel halkın daha iyi eğitim ve sağlık hizmetlerine kavuştuğunu, mesleki becerilerini geliştirip daha çok istihdam fırsatı bulduğunu söyledi. Lomanov, Kuşak ve Yol inisiyatifinin ilerletilmesiyle birlikte Xinjiang’ın ekonomik konum olarak daha da yükseleceğini ve ekonomisinin gelişmeye devam edeceğini vurguladı.

Fransız Sinolog Sonia Bressler, Xinjiang’ı defalarca ziyaret etti ve Xinjiang’la ilgili birçok kitap yazdı. Xinjiang’ın hızla kalkınmasına ve etnik gruplar arasındaki dayanışmaya tanıklık ettiğini söyleyen Bressler, Çin hükümetinin Xinjiang’daki din politikasını takdirle değerlendirdi.

Bressler, Xinjiang gibi birçok etnik grubun bir arada yaşadığı bu denli geniş toprakları kaplayan bir bölgede Çin hükümetinin uyguladığı etnik politikalar ve yönetim stratejisinin, yerel halkın yaşam şartlarının sürekli iyileşmesini sağladığını ifade etti.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.