Xinjiang, Lavanta Üretiminde “Ben de Varım” diyor

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ndeki İli Nehri Vadisi, lavanta bitkisiyle ilk kez tanıştığı 1960’lardan bu yana Çin’in en büyük lavanta üretim merkezi. Bölge lavanta üretiminde Japonya’nın Hokkaido kentini de geride bırakarak dünya ikinciliğine yerleşmiş durumda…

Lavanta ürünleri Kazak Özerk İli’nin rekabet gücü yüksek ihtisas sektörlerinin başında geliyor. Lavanta üretimi ve işlemede uzmanlaşan yerel bir şirket, sadece dokuz yıl içinde küçük bir atölyeden büyük ve modern bir işletmeye dönüşmüş. Faaliyetleri arasında lavanta ekimi, ürün araştırma ve geliştirme, üretim ve satış, kültürel yaratıcılık ve gezi turları bulunuyor.

Sanayi parkı 2015 yılında AAA ulusal turizm bölgesi olarak onaylanan, lavanta üretimiyle uğraşan Ili Perilla Beauty Biotechnology  Co., Ltd’in kurucu ve başkanı Yang Jianxin, üretim fazlası konusunda girişimcilik ve yenilik temelli yaklaştıklarını söylüyor.  Şirketin girişindeki  ekranda rüzgarla dalgalanan tek bir lavanta bitkisinin yer aldığı dünyanın en büyük alanı yer alıyor. Burası, yaz ortasında, insanları  hoş edecek denli güzel ve hoş kokular yayan mor bir çiçek denizine açılan bir kapı aynı zamanda.  Yang, “Her geçiş sancılıdır ve gizli tehlikelerle  doludur, insanların hayal ettiği ‘muhteşem dönüşüm’e benzemez” diyor.

Yang, ilk başta İli’de devlete ait bir tabakhanede  çalışıyordu. Burada yönetim, tedarik ve pazarlama alanında deneyim kazandı. 2000’de Çin’de uygulamaya konan devlet işletmeleri reformuyla kötü yönetilen birçok şirket iflas etti ve işten çıkarılan işçiler geçimlerini  kazanmanın yeni yollarını bulmak zorunda kaldı. Yang’ın çalıştığı fabrika da zaiyat listesindeydi. 27 bin RMB tazminatla işten çıkarılan Yang, eski meslektaşlarıyla birlikte bir şirket kurmaya karar verdi.

Xinjiang, lavanta üretiminde dünya ikincisi olma yolunda

İzleyen dört yılda Yang çok sayıda mağaza açtı. Buralarda kürk paltodan buğulama ekmeğe kadar birçok farklı ürün sattı ama mağazaların hiçbiri tutmadı. Gerekli sermaye ve işgücü hazırdı ama bir türlü doğru ürünü bulamıyordu. Derken Ağustos 2004’te İli’ye bir lavanta üretim merkezi olarak özel tahsisat sağlanacağı kulağına çalındı.

Gerekli pazar araştırmasını yaptıktan sonra bu sektörün muazzam gelişme kapasitesinin farkına vardı; İli Nehri Vadisi lavanta üretimi için ideal koşullara sahipti. Ama ne Yang’ın ne arkadaşlarının  hakkında hiç bir şey bilmediği bir ürünle yeni bir iş kurmanın geleceği çok parlak görünmüyordu. Yang uzun süre düşündükten sonra bu riski göze alarak lavanta sektörüne girmeye karar verdi. İş idaresi ve pazarlama alanındaki deneyimine güvenen Yang, ilk geçiş sürecini tamamladı ve uzun vadeli bir plan yaptı.

Teknolojiye dayalı üretim

Yang’ın patron olarak ilk başta sadece iki çalışanı ve büyüklüğü 100 metrekareyi bile bulmayan bir ofisi vardı. Üç kişi gerekli bütün prosedürleri  bizzat yürüttü, formalitelerin yerine getirilmesinden hammadde alımına, paketleme ve etiket- lemeye kadar. Hammaddelerin  yüksek standardı ve sıkı kalite denetimi, Yang’ın ürünlerine kısa zamanda olumlu bir şöhret kazandırdı.  Takip eden yıl, şirketin üretim ölçeği hala küçüktü ama İli’nin lavanta pazarında bir niş oluşturmuştu.

Ama özgün ürünler üreterek nasıl daha rekabetçi olunacağı sorusu hala yanıtsızdı. Yang, kurumsal gelişimin merkezinde bilimsel ve teknolojik yeniliğin bulunduğunu gayet iyi biliyordu. 2009’da şirket, lavanta süper kritik karbondioksit akışkan özütlemesi alanında araştırmalar  yapmak ve uygulamalar geliştirmek, ayrıca baharat verimli kullanım ve kalite denetimi alanında teknik çalışmalar yürütmek üzere Çin Ziraat Üniversitesi’yle  (CAU)  işbirliğine gitti.

Yang, yerel baharat şirketlerinin gerekli yağları su damıtması yoluyla özütlediğini keşfetti. Oysa bu, kötü ürün kalitesi ve kaynak israfına yol açan, ayrıca lavantanın tüm değerinden faydalanmakta yetersiz kalan bir yöntemdi. Şirketin CAU ile ortaklaşa geliştirdiği yeni teknik ise dünyanın en ileri özütleme yöntemiydi ve Çin’de ilk kez kullanılıyordu. Şirket 2010’da da bu sefer Çin Bilimler Akademisi’ne bağlı Xinjiang Fizik ve Kimya Teknik Enstitüsü ile el ele verdi. Bu işbirliği sayesinde süper kritik karbondioksit özütlemenin tescilli teknoloji pazarlaması gerçekleştirildi; ayrıca üretim hattı kuruldu.

Tescilli teknolojinin sağladığı dönüşümün yanı sıra profesyonel ekipman ve personelin  güçlendirilmesiyle şirket ürün kalitesini sürekli artırdı. Ayrıca ürün gamına 150’den fazla temel yağ ve cilt bakım ürününü dahil etti. Yang’ın şirketi, böylece bütün bu ürünleri imal etme vasfına sahip, sektörün tek örneği işletme haline geldi. Şirketin   teşhir   sergi   salonunda 100’den fazla ürün bulunuyor ve müşteriler bunların temel özellikleri hakkında bilgi alabiliyor. Lavantadan elde edilen masaj kremi, şirketin en son piyasaya çıkan ürünü.

Teknolojik atılım ve güncelleme

Yang’ın şirketi, 2014’te 1.7 hektarlık bir arazide 13 bin metrekare kat alanına sahip bir yaratıcı sektör parkı inşa etmek için 100 milyon RMB’lik bir yatırıma girişti. Burası, üs inşası, üretim, araştırma ve geliştirme, pazarlama ve kültür turizmini de  içeren  bir  sına- i zincir işletmesi. Bir atölye işleme tesi- sinden Xinjiang’ın en büyük standart İyi İmalat Uygulaması üretim birimine dönüşen şirket, prototip modern kurumsal imajın gurur verici bir örneği. Yang, Ulusal Üst Düzey Özel Personel Desteği Programı’na seçildi ve Kazak Özerk İli yönetiminin Bilim ve Teknoloji İlerleme Ödülü’nü aldı.

Halen iki lavanta derin işleme ve aromatik bitki araştırma merkezi bulunan şirket, aynı zamanda 32 ulusal patentin sahibi. Yang’ın ifade ettiği gibi, teknolojik atılım ve güncellemeye hiç ara vermeyen şirket, yüksek teknoloji ürünleri geliştirme kararlılığını muhafaza ediyor. “Xinjiang’ın ilk lavanta girişimcilik merkezini kurduk. Bu merkez, lavanta kaynağının  geliştirilmesi  ve tarımında uzman; biyoteknolojik ürün araştırmaları, kültürel yaratıcılık yenilik programları ve internet pazarlamasıyla destekleniyor” diyen Yang, son yıllarda diğer işletmelerin girişim dönüşümünü ivmelendirme ve girişim yapısını optimize etme çabalarından önemli dersler çıkardığını  söylüyor.

Altı aylık uygulamanın ardından şirkette çalışan motivasyonu ciddi ölçüde artmış, verimlilik de ikiye katlanmış. Gelecekteki gelişimle ilgili olarak Yang, ürünlerinin fazlasıyla turist pazarına bel bağlamasını istemiyor. Bunların iç piyasada birçok evin günlük kullanım malzemesi haline gelmesini amaçlıyor.  “Lavanta  sektörünün ileride İli’nin bütün dünyada  tanınan yıldızı olacağına inanıyorum” diye de ekliyor.

(Kaynak: Jiao Feng’in China Today Türkiye’deki haberinden özetlendi )Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.