Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ne yeni havalimanı

Çin’in kuzeybatısındaki Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde inşa edilmekte olan yeni havalimanının ana binalarının temel kısımları tamamlandı.

Xinhua’nın Xinjiang Havaalanı Grubu’ndan aldığı bilgilere göre, Yutian havaalanının yedi katlı kule binası bu ayın başlarında çatıldı. Terminalin ve diğer binaların iç ve dış dekorasyonu da başlandı.

Xinjiang’ın güneyindeki Hotan Eyaleti’nde bulunan Yutian İlçesindeki havaalanı 18.500 metrekarelik toplam inşaat alanına sahip olacağı belirtiliyor. Halihazırda 15 metre yüksekliğinde terminal anahattı, 34 metre yüksekliğinde bir kule, bir yakıt ikmal alanı ve diğer ana binaların ortaya çıkarıldığı kaydediliyor.

Yutian Havalimanı’nın inşabı, bu yılın başında ortaya çıkan COVID-19 salgınından dolayı olumsuz etkilenmişti bu yüzden inşaatın ilerlemesi gecikmişti. Mart ayından bu yana, ülkenin dört bir yanından yaklaşık 1.000 işçi inşaat işlerine katıldı. İşçiler, güçlü rüzgarlara, tozlara ve diğer çevresel zorluklara göğüs gererek Xinjiang’a ulaştı. Bu durum inşaatın yeniden hızlanmasına yol açtı. Havaalanın yılda 180.000 yolcu, 400 ton yük ve posta taşıyacak şekilde tasarlandığı belirtiliyor. (Kaynak: Xinhua)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.