Xinjiang’da hastaneler tedavide 5G teknolojisi kullanıyor

Çin’in kuzeybatındaki Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ndeki bir hastane, hastaların günlük tedavilerini 5G teknolojisinden yararlanarak yapmaya başladı.

Bölge başkenti Urumçi’deki Xinjiang Tıp Üniversitesi Hastanesi, 5G teknolojisi, hastane öncesi ilk yardım, robot rehberliği, VR ziyareti, uzaktan ultrason ve diğer tıbbi hizmetler için kullanılıyor.

Hastane başkan yardımcısı Tang Baopeng, 5G teknolojisinin büyük bant genişliği ve gecikmeleri  azaltmak gibi avantajlarının yanı sıra, yüksek kaliteli tıbbi kaynakların kullanılarak hastaya fayda sağlama yeteneğini artırdığını söylüyor.

Örneğin 5G, ultrason tıbbi görüntüleri daha net hale getiriyor. Uzak bölgelerdeki hastaneler için bazı teknik sorunların daha hızlı çözülmesini sağlıyor. Daha da önemlisi farklı alanlardaki doktorlar arasındaki gerçek zamanlı etkileşimi kolaylaştırıyor.

Servis sağlayıcı China Mobile’ın Xinjiang şubesi, 5G teknolojisinin Urumçi’deki daha fazla hastanede uygulanacağını söyledi. Şimdiye kadar, Urumçi’de 2.379 5G baz istasyonu inşa edildi ve kentsel alanlardaki 5G kapsama alanı yüzde 94.6’ya ulaştı. (Kaynak: CGTN)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.