Xinjianglı girişimciler büyük emek verip başardı

Bir ülkenin gelişmesi ve halkının mutlu yaşamasının sağlanması hedefine ulaştıran kestirme bir yol yok. Hedefe ulaşmak, ancak herkesin sağlam adımlar atıp, yoğun emekler harcaması sonrasında ulaşılabilir.

Çin milleti, çalışkan ve çetin mücadele yapan bir millettir. Uzun yıllardır harcanan çabalarla Çin’deki yoksul nüfus büyük ölçüde azaltıldı. Halkın yaşam seviyesi hayli yükseltildi, özellikle kırsal kesimlerde büyük değişiklikler meydana geldi.

Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi merkezi hükümetten her alanda destekler ve yardımlar almıştır. Bölge yönetimi bölgedeki çeşitli etnik grupları dayanışma içinde birleştirerek somut çalışmalar yürütmüştür. Bu süreçte çeşitli zorlukların üstesinden gelinerek ilerlemeler kaydedilmiştir, bölge halkı çalışkan ve akıllı elleriyle mutlu ve güzel yaşam koşulları yaratmıştır.

Aşağıda anlatılacak iki vatandaşın zenginleşme hikayesinin Xinjiang’ı anlamanıza yardımcı olmasını temenni ediyorum.

Kadınların başarma rüyası

Bahtigül Azat, Xinjiang’ın Altay bölgesinde yer alan Ciminey ilçesine bağlı Beşterek kasabasının Orşarbay köyünde oturan bir vatandaş. 1980 yılında dünyaya gelen Bahtigül, yerel yönetimin desteği sayesinde köylü bir kızdan ilçenin örnek kadın girişimcilerinden biri haline gelmiştir. Kendi ismini taşıyan Bahtigül Ziyafet Salonu’nun müdürü olan Bahtigül, kendi iş kurma tecrübesini aktarırken, “Her kadın hayat boyunca başarma ve rüyasını gerçekleştirme fırsatına sahiptir” diye konuştu.

Bahtigül 8 yaşındayken anne ve babasını kaybetti ve henüz bir yaşı doldurmayan erkek kardeşiyle kimsesiz kaldı. Halaları Paliza 2 küçük kardeşi evine getirip kendi çocuklarıyla beraber büyüttü. Bahtigül çocukken çok akıllı ve okulda her zaman iyi puanlar alırdı. Okuldan eve gelince halasına yardım edip ev işleri yapardı, kuzenlerine bakardı.

2002 yılında Shihezi Tedarik ve Pazarlama Okulu’ndan mezun olan Bahtigül hemen kahvaltı satan bir lokanta işletmeye başladı. Girişimcilik alanında ilk adım atan Bahtigül, 2 yıl boyunca yoğun emekler harcadı ve deneyimler biriktirdi. 2004 yılında Bahtigül işini genişletme kararı aldı ve Neşeli Çiftçinin Evi adlı bir restoran açtı. Ancak buradaki işi iyiye gitmeye henüz yeni başladığında amcası vefat etti, ailedeki bütün işler Bahtigül’e kaldı. Günden güne kalabalık olan köy pansiyonunun yanı sıra, artık yaşlı olan halasına ayrıca kuzenlerine bakmak zorunda kaldı.

2008 yılında Bahtigül bir durumu fark etti; köylülerin yaşam koşulları giderek daha hızlı şekilde iyileşirken, köyde ve kasabada düğünlerin yapılabileceği bir mekan bulunmuyor. Bahtigül derhal harekete geçti ve bir daha iş kapsamını genişletme kararı aldı. Bahtigül, Ciminey ilçe yönetiminin sağladığı 50 bin yuan destek sermayesi ve kendisinin topladığı 200 bin yuan sermayeyle yemek ve eğlence hizmetlerini bir araya getiren, Ziyafet Salonu adlı bir mekan açtı.

Geliri yükseldi

300 kişi kapasiteli Ziyafet Salonu 2009 yılının Eylül ayında hizmete girdi. Bir yıl sonra Bahtigül, bankadan aldığı tüm kredileri ödedi ve kasabadaki örnek girişimcilerden biri oldu. 10 kişiyi çalıştıran Ziyafet Salonu’nun yıllık net geliri 100 bin yuana (14 bin ABD Doları) ulaştı.

2013 yılında devletin girişimciliği teşvik politikasından faydalanan Bahtigül, Xinjiang Kadınlar Federasyonu’nun sübvansiyonlu kredi ve devletten de girişimcilik teşvik eden sübvansiyonlu kredi aldı. Bahtigül, aldığı 1,3 milyon yuan krediyle Ciminey ilçesindeki Jibaihui Mağazası’nda 700 kişi kapasiteli ikinci Ziyafet Salonu açtı. Yüzölçümü 1,600 metrekareye ulaşan Ziyafet Salonu’nda 25 kişi çalıştırılıyor.

2018 yılına gelince Ciminey ilçe yönetiminin teşvikiyle, Bahtigül, iş kapsamını dördüncü kez genişletti. Ciminey Girişimcilik İçin Kuluçka Merkezi’nde bin metrekare bir mekan kiraladı. Burada bir kahvaltı lokantası, bir süpermarket ve basit yemek türleri sunan bir lokanta açtı. 18 kişiyi çalıştıran bu mekanın yıllık cirosu 300 bin yuana ulaştı.

10 yıldır Bahtigül, sağlam adımlar atarak, ulusal düzeydeki örnek çalışan ve örnek girişimci ödülüne, Xinjiang’ın inşasına katkı ödülü, en güzel Xinjianglı unvanına lâyık görüldü. Bahtigül, artan geliriyle kuzenlerin eğitimine mali destek sağladı, personelin ekonomik durumunu iyileştirdi.

“Maddi koşullarım yavaş yavaş iyileşirken, memleketime elimden geleni yapıp destek oluyorum.” Bahtigül memleketi için yaptığından büyük gurur duyuyor. Son yıllarda Bahtigül 5 yerli çocuğun öğrenimini tamamlamasını sağlamak için 70 bin yuan verdi, kasabadaki yoksul aileler ve engelli üyesi olan ailelere 30 bin yuan bağışladı. Normal günlerde her hangi komşusu zorluk çektiğinde Bahtigül hemen yardım eli uzatır. Bahtigül, kendi avantajlarından yararlanarak, daha fazla kadınların zenginleşmesine yardım edeceğini söyledi.

Çalışkanlıkla, başarılmayacak iş yoktur

11 Nisan akşamı, Kurban Fettar, tarımsal malzemeleri marketinde rutin evvanter yaptıktan sonra çok rahat ve mutlu hissetti. 2014 yılında boşanan Kurban, Yenci Hui Özerk İlçesi’nden memleketi Kaşgar Bölgesi’ne bağlı Peyzivat İlçesi Kızılsu kasabasının Köteme köyüne döndü. Ne evi var ne de arazisi vardı o zaman. Kurban 2 çocuğyla beraber anne babasının evine sığınmak zorunda kaldı. Bugün ise 400 metrekarelik bir avluda 64 metrekarelik bir eve sahiptir. Evde beyaz eşya ve sifonlu tuvalet var, her şey çok konforlu. Bahçede üzüm bağından yeni yapraklar büyüyor, sebzeler yetişiyor.

Kurban Yenci ilçesinde biber yetiştiriciliğiyle uğraşıyordu, memleketine dönünce bu mesleğe devam etmeyi çok istiyordu, ancak arazisi olmadığı için yarı zamanlı iş yapmak zorunda kaldı. Boşanma, ev ve ekili araziye sahip olmama, Kurban’ın moralini bozdu. Kurban yarı zamanlı işe pek önem vermedi ve ısrar etmedi.

Özel durumdaki Kurban ve çocukarı, yoksul aile olarak kayda geçti. Köy yönetimi ve köyün yoksulluğu azaltma çalışmasına destek için köye gönderilen çalışma ekibi Kurban’ı yalnız bırakmadı ve Kurban ailesi için özel eylem programını hazırlamak için bir dönemde her gün Kurban’i ziyaret edip konuştular.

Yerel yönetim her yoksul ailenin konut yapımına mali ve maddi destek sağlıyor, yoksul ailelerin yoksulluktan kurtarılmasını hedefleyen projeler uygulanıyor. Bu, inşaat ihtiyacının ne kadar fazla olduğunu gösteriyor. 2016 yılının başında köy yönetimi, Kurban’ı kasabada düzenlenen inşaat kursuna ikna etti.

45 gün süren ücretsiz kursa katılan her kursiyer, her gün ücretsiz öğle yemeği yiyebiliyor. Kurstan sonra köye dönen Kurban, hükümetin desteğiyle köyde yapılacak konut inşasını üstlendi ve aynı yıl 30 bin yuan kazandı. Sahip olduğu becerisiyle para kazanmak, Kurban’a tekrar özgüven getirdi. 2017 yılında Kurban kendi inşaat ekibi oluştur ve aldığı yoksulluğu azaltma amaçlı 40 bin yuan sübvansiyonlu krediyle 5 inşaat makinesini aldı. Aynı yıl Kurban ve ekibi köyde 38 ev inşa ettiler. Kurban’ın evi de bu dönemde yapıldı.

Kendi evine değinen Kurban, her şeyin güzel bir dönem ve güzel politikalar sayesinde olduğunu dile getirdi. Kurban ailesinin yoksul bir aile olduğu için konut inşası için devletten 44 bin yuan destek fonu alındı, böylece konut inşasında pek bir yükle karşılaşıldı.

Hükümete minnettar olan Kurban, köylüler için ev inşa ederken titizlikle çalıştı. Kurban, kalitesi ve itibarıyla köylüler ve köy yöneticilerinin güvenini kazanarak, ertesi yıl 50 ev daha inşa etti. Böylece Kurban yoksulluktan kurtuldu, diğer yoksul nüfusun da gelirini artırdı. Kurban’ın ekibindeki köylüler 9 ay süreyle 20 binden fazla yuan kazandı.

Destek fonundan yararlandı

2018 yılına gelince, Kurban’ın inşaat ekibindeki kişi sayısı 50’yi aştı. 2018, Kurban’ın en yoğun çalıştığı ve en çok gelir kazandığı bir yıl oldu. İnşaatın dışında Kurban, Peyzivat ilçesi yönetimi tarafından sağlanan “bahçe ekonomisine destek fonu”ndan yararlanarak 10 bin yuanla kendi bahçe ekonomisini geliştirmeye başladı; üzüm bağı kurmak ve sebze yetiştirmek için özel bir bölüm ayırdı.

Köydeki konut inşası mutlaka bir gün bitecek. Bunu aklında tutan Kurban, inşaattan sonra ne gibi işe geçeceğini düşünmeye başladı. Tam bu sıralarda ilçedeki yoksulluğu azaltma çalışması ilerletilirken, köyün sektörel yapısını ayarlamasına hız verildi, bazı köylüler diğer sektörlerde çalışmaya başladı, geride toprak kaynakları optimize edildi. Kurban 2017 yılının sonbaharında başkaların 0,45 hektar arazisini kiraladı.

2019 yılında bu arazilerin bir parçasında erik yetiştirmek için hükümetten 2500 yuan, diğer bir parçasında Peyzivat kavunu yetiştirmek için bin yuan destek sermayesi aldı. Bu tercihli politikalar Kurban’ı çok sevindirdi ve her fırsattan yararlanıp zenginleşmeye ısrarlı oldu.

Bu yılın Şubat ayında köyün girişimcilik pazarı açıldı, Kurban’ın tarımsal malzemeleri marketini açma rüyası da gerçekleşti. 50 metrekare dükkanının yıllık kirası sadece 2400 yuan. Her zaman değişim isteyen Kurban bu yıl 0,67 hektarı ve bir sera kiraladı. Serada biber fidanları yetiştiriliyor. Kurban, “Politikalar çok iyidir, insan da büyük çaba harcayınca başarılmayacakbir iş olmaz” dedi.

Yoksulluktan kurtulmuş olan Kurban geçen yılın Ocak ayında tekrar evlendi, şimdi eşiyle birlikte 3 çocuğa sahiptir. Kurban’ın büyük kızı Tianjin kentinde Xinjianglı öğrenciler için kurulan bir lisede okuyor. Kurban, eşiyle birlikte devletin iyi politikalarından faydalanarak zenginleşmeyi ve 3 çocuğu topluma yararlı yetenk haline getirmeyi istediklerini kaydetti.

Kurban, “Güzel bir dönemde bulunuyorum ve güzel politikalardan faydalanabiliyorum. Yoksa, şimdiki gibi güzel günler olmazdı” diye konuştu. (Kaynak: XIN XIN/China Today Türkiye)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.