Xuelong 2 Antarktika yolunda

Çin’in geliştirdiği Xuelong 2 adlı buzkıran, 11 Kasım’da güney enlemi ve “cesur Batı rüzgârları kuşağı” olarak bilinen rüzgârlı kuşaktan geçerek ilk kez Antarktika bölgesine girdi.

Böylece Xuelong 2, Batı rüzgarları kuşağından ilk defa geçti. 40. ile 60. enlemler arasındaki cesur Batı rüzgârları kuşağı şiddetli batı rüzgârlarının etkisi altında olduğu için okyanus yüzeyinde şiddetli dalgalanmalar görülüyor. Bu nedenle gemi kullanmak da epeyce tehlikeli oluyor. Batı rüzgârları kuşağından geçmek Antarktika bölgesine girmek anlamına geliyor. Antarktika Antlaşması doğrultusunda, 60. enlemin güneyindeki okyanus, buz sahanlığı ve kıta, Antarktika veya Antarktika bölgesi olarak adlandırılıyor.

Xuelong 2, Avustralya’nın Hobart Limanı’ndan 7 Kasım’da ayrıldıktan sonra dalgaların yüksek olmasından dolayı demirleme yerinde beklemek zorunda kaldı. Ertesi gün dalgaların azalmasının ardından tekrar okyanusa açıldı.

Ancak 8 Kasım’da günün geç saatlerinde Xuelong 2 tekrar 4-4.5 metre yüksekliğinde dalgalarla karşılaştı. 10 Kasım gününden itibaren dalgalar azaldı. Xuelong 2 Antarktika’daki Güney Okyanus’ta ilerlerken, dalgaların yüksekliği 2 ile 2.5 metre arasında değişiyor.

Ayrıca Xuelong 2, Antartika Okyanusu’nda yeni sorunlarla karşı karşıya. Xuelong 2’nin kaptanı Zhao Yanping, bu bölgede görüş netliğinin az olduğunu, sıkça görülen yüzen buz ve buzul dağlarının dikkatle izlenmesi gerektiğini belirtti.

Çin’in 36. Antarktika Keşfi’ne Xuelong 2’nin yanı sıra onun önceli Xuelong da katıldı. 413 kişiden oluşan bilimsel keşif ekibinin Mart ve Nisan 2020’de Çin’e dönmesi bekleniyor.

İlk sefere çıkış törenini izlemek için lütfen tıklayınYazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.