Yangtze Irmağı’nı 5 yıldızlı gemiyle gezdirecek

Son 10 yıldır nehir turlarına odaklı hizmet veren turizmci Serhad Suçsuz, Türk gezginleri bu yaz Yangtze Irmağı üzerinde dolaşacak 5 yıldızlı President isimli gemide farklı bir tatil yapmaya çağırıyor.

YANGTZE Asya‘nın en uzun, dünyanın ise Nil ve Amazon’dan sonra üçüncü en uzun ırmağı olarak biliniyor. Çinliler bu nedenle ona Çince “uzun ırmak” anlamına gelen “Yangtze” adını koymuş. Tatilcilerin bu yıl Yangtze adını sıkça duyacağı söyleniyor, çünkü nehir üstünde gemi turları moda olacak.

2gemiGemi turları denince akla gelen isimlerden biri Serhad Suçsuz. Turizm sektöründe uzun yıllar çalıştıktan sonra kendi şirketi SnA Travel’i kuran Suçsuz, nehir turlarını uzmanlık alanı olarak seçmiş bir turizmci. Suçsuz, dünyanın dev gemi şirketlerden nehir turlarını toptan satın alıp, bunları Türkiye’deki seyahat acentelerine pazarlıyor

Rusya ve Polonya’da ofisleri, Türkiye’de ise bir irtibat bürosu olan Suçsuz, bu yıl Yangtze Irmağı üzerinde ilk kez dolaşmaya başlayacak olan beş yıldızlı President gemisini pazarlıyor. Nehir turlarının 2014’te moda haline geleceğini belirten Suçsuz, “Çin’deki nehir turlarının yoğun talep göreceğine inanıyorum. Bu geziye çıkanlar birbirinden ilginç mekanları görüp, yerel lezzetleri tadacak” diyor.

Gemide Tai-Chi

Çin’de turizm sezonunun Türkiye ile paralellik gösterdiğine dikkat çeken Suçsuz, beş yıldızlı President gemisiyle Yangtze Irmağı’nda gerçekleştirilecek turlarla ilgili şu bilgileri veriyor: “İstanbul’dan uçakla Şanghay’a gidişi içeren nehir turlarının ilkini 17 Mayıs’ta, sonuncusunu ise 7 Ekim’de gerçekleştireceğiz. 11 günlük turun ilk iki gününde Şanghay’ı gezeceğiz. Akşam yemeğini takiben Huangpu Nehri’nde tekne gezisi yapıyoruz. Üçüncü gün uçakla Wuhan’a hareket edeceğiz. Buradan yaklaşık üç saatlik bir otobüs yolculuğunun ardından Yichang’a varıp lüks gemimize yerleşeceğiz.”

Gemide sürekli bir aktivite olacağının bilgisini veren Suçsuz, “Misafirlerimizin canı hiç sıkılmayacak” diyor ve ekliyor: “Örneğin, yolcular Tai-Chi Çin jimnastiği dersine katılabilir veya şişe boyama gibi farklı el becerisi gerektiren etkinliklerde yer alabilirler.” Nehir turuna katılacak gezginlerin Üç Boğaz’ın muhteşem manzarasını seyredip, dünyanın en büyük hidroelektrik santrali olan Üçboğazlar HES’i de gezeceğinin altını çizen Suçsuz, şöyle devam ediyor: “Gezhouba’da geminin havuzlar sistemi ile baraj seviyesine yükselmesini izlemek misafirlerimiz için ilginç bir deneyim olacak. Günümüzde biraz zaman alan seviye havuzundan geçişler, 2015 yılından itibaren dünyada ilk kez denenecek olan asansör sistemiyle toplamda yarım saate düşecek.

Fiyatlar 2.399 Euro’dan başlıyor

Şanghay, Wuhan, Yichang, Yangtze, Chongqing, Xian ve Pekin’i içeren 11 günlük nehir turunda fiyatın iki kişilik kabinde kişi başı 2 bin 399 Euro’dan başlayıp 2499 Euro’ya çıktığını belirten Suçsuz, bu konuda şu bilgileri veriyor: “Bu turun nehir üzerindeki kısmı içinde yüzme havuzu, sauna ve jakuzi bulunan beş yıldızlı President gemisiyle gerçekleştirilecek. Fiyatlarımıza THY ile İstanbul–Şanghay-Pekin–İstanbul uçakla gidiş dönüş, havaalanı ve liman vergileri, beş yıldızlı otellerde beş gece oda kahvaltı konaklama, beş yıldızlı gemide dört gece tam pansiyon konaklama ve programda belirtilen tüm geziler dahil. Ayrıca, Çin içindeki uçuşların uçak biletleri, otobüs seyahatlerinde günlük bir şişe maden suyu, restoranlarda tüm öğle ve akşam yemeklerini, rehber ve şoförlerin bahşişlerini de dahil ediyoruz. Türkçe rehberlik hizmeti sunacağımız misafirlerimize ayrıca Çin ayak masajı da hediye edeceğiz.”

Yayın Yeri ve Tarihi: China Today Türkiye, Şubat 2014Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.