Yangtze Nehri Deltası’daki  maglev tren araştırmaları hızlandı

Yangtze Nehri Deltası bölgesinde Şanghay-Hangzhou arasında çalışacak olan maglev tren projesi üzerindeki çalışmalar hızlandırıldı. Bunlar, basit mıknatıs uygulamalarının tren ve ray arasında uygulanmasıyla üretilmiş manyetik trenler olarak biliniyor.

Alt alta uygun şekilde konulmuş iki mıknatıstan biri manyetik itme kuvvetlerinin etkisiyle diğerinin üzerinde hiçbir şeye değmeden havada durabiliyor. Dolayısıyla manyetik trenin raylar üzerinde askıda kalması da aynı prensibe dayanıyor.

Saatte 600 KM hız yapabiliyor

Geçtiğimiz pazar gününde Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi ve Devlet Konseyi tarafından ortaklaşa hazırlanan Yangtze Nehri Deltası’nın bölgesel gelişim taslak belgesi yayınlandı. Söz konusu belgeden hareketle bir haber hazırlayan TheTaper’ın yazdığına göre, günümüzde Çin’in Pekin, Şanghay ve Changsha’da baatteki hızı 100 ila 430 kilometreye ulaşan üç maglev hattı bulunuyor. Çin hükümetinin yüksek hızlı maglev trenler konusundaki araştırmaları aktif olarak desteklediği belirtiliyor.

Shandong eyaletine bağlı Qingdao’da bu yılın mayıs ayında, saatteki hızı 600 kilometreye ulaşan bir manyetik (maglev) trenin prototipi tanıtıldı.

Söz konusu prototipin 2020 yılın için planlandığını ve 2021 yılında da mühendislik doğrulama ve bütünleştirme işlemlerinin tamamlanması bekleniyor. Öte yandan Sichuan, Shandong ve Hainan eyaletlerinde de maglev projeleri planlandığı kaydeliyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.