Yangtze Nehri’nden elektrikli yük gemisi geçti

Çin’in doğusundaki Jiangsu eyaletine bağlı Changzhou’da, yurt içi kaynaklarla geliştirilen bin ton kapasiteli bir elektrikli yük gemisi, Yangtze Nehri sularında ilk deneme sürüşünü başarıyla gerçekleştirdi.

Geminin tasarımına iştirak eden Devlet Şebekesi’nin Jiangsu biriminden yapılan açıklamaya göre, lityum pil ve süperkapasitörle çalışan geminin pil kapasitesi bin 458 kilovat-saat; bu da yaklaşık 40 elektrikli otomobilin kapasitesine eşit.

Şirketin pazarlama müdürü Li Yaohong, “Zhongtiandianyun 001” adı verilen geminin 2.5 saat şarj olduktan sonra saatte 50 kilometre hıza ulaşabildiğini belirtti.

Jiangsu eyaleti Yangtze Nehri üzerindeki sekiz şehirde toplam 4 bin 918 şarj sistemi inşa etti. Bu tesisler yılda yaklaşık 57 milyon kilovat-saat elektrik temin edecek; bu da 20 bin tondan fazla dizel tasarrufuna imkan tanıyacak ve oksinitrür salımını 600 ton, sülfür diyoksit salımını 200 ton azaltacak.

Yangtze Nehri’nin Jiangsu’daki bölümü, dünyanın en işlek su yollarından biri; bu da yerel ekoloji üzerinde büyük bir baskıya neden oluyor. Kullanılan gemilerin yüzde 90’ı dizelle çalışıyor; bu da bölgedeki en büyük kirleticilerden biri.

Li’nin altını çizdiği gibi, söz konusu şarj istasyonları, elektrikli gemilerin geliştirilmesini hız kazandıracak ve bölgede salımların daha da aşağı çekilmesini sağlayacak. (China Today)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.