“Yeni Silikon Vadisi” Shenzhen’e 32 Otel Geliyor

TOPHOTELPROJECTS inşaat veritabanına göre, uluslararası markaların Shenzhen’deki varlığını arttırması şehirdeki otel pazarın önümüzdeki birkaç yıl içinde istikrarlı büyütecek. Shenzhen’e  önümüzdeki yıllarda 32 yeni tesis yapılacak

Shenzhen’de yapımı devam eden yeni otellerden yedisi 2020’de devreye girecek böylece şehrin mevcut oda kapasitesine 1.951 oda daha eklenecek. Yeni otellerin oda kapasiteleri 1.814’e ulaşan  yedi tanesinin 2021’de,  oda kapasitesi 2.389’u ulaşan on tanesinin 2022’de, geri kalanların ise 2023 ve sonrasında hizmete gireceği belirtiliyor. Söz konusu 32 otelin yarısı beş yıldızlı diğer yarısı da dört yıldızlı kategorinde olacağı kaydediliyor.

Önemli bir ekonomik merkez olan ve günümüzde “Yeni Silikon Vadisi” olarak tanımlanan Shenzhen, son yıllarda hızla genişliyor. Hem şehirde hem de çevresinde ticari patlama yaşanıyor. Dolayısıyla şehirde yapımı süren ve yapılması planlanan otel sayısının artması son derece normal karşılanıyor.

Markaların atağı…

Shenzhen’de 2023’e kadar hizmete girecek olan 32 otel projesini markalar bazında incelediğimizde,  Marriott Hotels & Resorts, Ravinne Hotels & Resorts ve Somerset Serviced Residences’in iki tesis açacağını görüyoruz. Crowne Plaza Shenzhen Nanshan’ın sahip olacağı 549 odası, Marriott, Ravinne’nin 494 ve Somerset’in 433 odası, onları devreye girecek yeni oteller arasında listenin başında yer almalarına yol açıyor.

2021 yılının ikinci çeyreğinde açılması planlanan ve Nanshan bölgesinde yer alan Crowne Plaza Shenzhen, iş merkezine yakın olacağı gibi, kurumsal gezginlere iş seyahatlerini başarılı kılmak için ihtiyaç duydukları her şeyi sunacağı belirtiliyor.

Marriott Shenzhen Longgang , Kaisa Central Plaza’nın bir parçası olacak ve gelişimin ana kulesinde 39 ila 52. katları kaplayacak. 2022’de hizmete 300 odalı olarak girecek tesis, iş merkezlerine yakınlığı ve iş gezisine çıkanların ihtiyaçlarına vereceği yanıtla öne çıkıyor. Şehrin hızla gelişen Qianhai CBD’nin merkezinde yer alan 300 odalı Conrad Shenzhen , Horoy Qianhai Center’da 2021 yılının 4. çeyreğinde tamamlanacak. Conrad Shenzhen, özel sosyal etkinliklerin yanı sıra yönetici işlevleri, toplantılar ve konferanslara ev sahipliği yapacak.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.